سخت‌افزار

ادیسون در برابر تسلا عرض اندام کرد

 
_121755582_img_3255.jpg
 
 
در نمایشگاه لس‌آنجلس امسال دو خودروساز جدید آمریکایی محصولات آینده خود را نمایش دادند. شرکت "ادیسون فیوچر"، که با سرمایه‌گذاری یک شرکت چینی در آمریکا تاسیس شده، از وانتی الکتریکی رونمایی کرد که با وانت سایبرتراک ساخت شرکت تسلا رقابت می‌کند.
 
وانت EF1-T برای شش سرنشین جا دارد. کانسپتی که در لس‌آنجلس نمایش داده شد، اتاق و بدنه لوکس ماشین را با لاستیک‌هایی مناسب برای جاد‌ه‌های ناهموار ترکیب کرده که نشان می‌دهد ادیسون فیوچر می‌خواهد مشتریان با نیازهای متفاوت را به خرید این ماشین جلب کند.
 
 
 
وانت را می‌توان با یک، دو یا سه موتور الکتریکی سفارش داد. قوی‌ترین مدل با هر بار شارژ ۷۲۴ کیلومتر حرکت می‌کند. شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت این مدل حدود چهار ثانیه است. روی سقف ماشین صفحات جذب انرژی خورشید قرار داده شده تا باتری‌ها از این طریق هم شارژ شود.
 
_121755684_img_3257.jpg
 
ادیسون فیوچر بر اساس همین وانت یک ون باری هم خواهد ساخت. این شرکت هنوز قیمت محصولاتش را اعلام نکرده است.
 
 
_121755686_img_3268.jpg
 
 
مولن، شرکت نوپای دیگری است که یک ماشین الکتریکی در نمایشگاه لس‌آنجلس رونمایی کرد. دفتر مرکزی این کارخانه هم در ایالت کالیفرنیا است. نام شاسی‌بلند کوچک این شرکت "فایو" یا عدد پنج به انگلیسی است.
 
مولن با مدل فایو بخش میانی بازار خودروهای الکتریکی را هدف گرفته است. قیمت ماشین حدود ۵۰ هزار دلار است و به همه امکانات لوکس معمول در این سطح قیمت مجهز است. مولن نگفته ماشین چند موتور الکتریکی دارد اما با شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر حدود ۳/۵ ثانیه احتمالا بیشتر از یک موتور الکتریکی خواهد داشت.
 
کارخانه آمریکایی پیش‌فروش ماشین را با دریافت صد دلار آغاز کرده و می‌گوید اولین سری از ماشین‌ها را در سال ۲۰۲۴ به خریداران تحویل خواهد داد.

​​