فناوری اطلاعات

شرکت TSMC مودم‌های 5G اپل را برای آیفون‌های ۲۰۲۳ تولید می‌کند

منبع: دیجیاتو
 
شرکت TSMC، تولیدکننده اصلی تراشه‌های اپل، تولید اولین چیپ‌های مودم ۵G اختصاصی اپل را برای گوشی‌های هوشمند آیفون در سال ۲۰۲۳ آغاز خواهد کرد.
 
طی چند سال گذشته این پروژه در دست توسعه بوده و با خرید بخش مودم اینتل توسط اپل در سال ۲۰۱۹، این رویکرد شدت گرفت. این استراتژی به اپل کمک می‌کند بتواند از کوالکام به عنوان تامین‌کننده مودم‌های موردنیازش، فاصله بگیرد.
 
منابع آگاه بازار می‌گویند اپل قصد دارد از فناوری تولید تراشه ۴ نانومتری TSMC برای تولید انبوه اولین مودم ۵G اختصاصی خود استفاده کند و خاطر نشان می‌کنند که این شرکت در حال توسعه المان‌های مربوط به فرکانس رادیویی و امواج میلی‌متری جهت تکمیل مودم است. به علاوه این منابع آگاه در این مورد توضیح داده‌اند که اپل روی توسعه تراشه مدیریت بر انرژی مودم کار می‌کند.
 
گزارش‌های منتشر شده فعلی با اخبار فاش شده قبلی در مورد عرضه مودم توسط اپل برای آیفون‌های ۲۰۲۳ مطابقت دارد. کوالکام نیز هفته گذشته در مورد برنامه‌های آتی خود صحبت کرد و به این موضوع نیز اشاره کرد که تنها ۲۰ درصد سهم تولید مودم آیفون را در سال ۲۰۲۳ برعهده خواهد داشت. کوالکام معتقد است اپل از مودم خود در بیشتر مناطق در سراسر جهان استفاده خواهد کرد، اما در برخی بازارهای خاص در ابتدای کار به کوالکام کماکان متکی خواهد بود.
 
بر اساس گزارش منتشر شده از سوی وب‌سایت Nikkei، اپل و TSMC در حال حاضر در حال آزمایش تولید مودم اپل با استفاده از فرآیند ۵ نانومتری هستند و برای تولید انبوه به فناوری پیشرفته‌تر ۴ نانومتری روی خواهند آورد.
 
 TSMC در نظر دارد از فناوری ۴ نانومتری برای توسعه تراشه‌‌های اصلی سری A در سری آیفون‌های ۲۰۲۲ استفاده کند، در حالی که آیپدهای ۲۰۲۲ و آیفون‌های ۲۰۲۳ از چیپ‌های سری A با فناوری ۳ نانومتری بهره خواهند برد.

​​