فناوری اطلاعات

اتفاق نظر نمایندگان مجلس برای داشتن قانون در فضای مجازی

منبع: ایسنا
 
رئیس کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی، با بیان اینکه اغلب نمایندگان اتفاق نظر دارند که باید در رابطه با فضای مجازی قانون داشته باشیم و هیچکس مخالف آن نیست و اگر سندیکا و کارشناسان نظری دارند، می‌توانند به‌صورت مکتوب به دبیرخانه کمیسیون مشترک ارائه کنند تا به کمیته‌ها برای اعمال نظر داده شود. ما در آغاز کار هستیم و نظرات را در جزئیات اعمال و پیشنهادات را مطرح خواهیم کرد و در این رابطه مردم نباید نگران باشند.
 
نهمین نشست کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی امروز (دوشنبه، ۸ آذرماه) با حضور کارشناسان و نمایندگانی از مرکز پژوهش‌های مجلس، وزارت ارتباطات، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، اتاق بازرگانی، صداوسیما، کمیسیون کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و مرکز ملی فضای مجازی برگزار شد.
 
محسن زنگنه در این نشست با بیان اینکه بر اساس آیین‌نامه نظراتی که به هیات رئیسه توسط دولت ارائه می‌شود، باید در جلسات کمیسیون مشترک اعلام شود، خطاب به ‌تقی‌پور، گفت: زارع‌پور، وزیر ارتباطات طی دو هفته گذشته نامه‌ای را به شما ارسال و بیان کرد که با توجه به استقرار دولت جدید، در حال تدوین طرحی هستیم و درخواست افزودن پیشنهاداتی به طرح مجلس را داشتند، بنابراین اگر صلاح است، می‌طلبد تا به پیشنهادات دولت توجه داشته باشیم و بهتر بود این نامه را در جلسه مطرح می‌کردید.
 
وی ادامه داد: با توجه به پیگیری‌های انجام‌شده، پیش‌نویس اولیه‌ای توسط وزارت ارتباطات آماده شده که دستگاه‌های مختلف نیز در خصوص آن اجماع خاصی دارند، البته نظر کمیسیون در مورد کلیات مثبت است و اگر صلاح می‌دانید اعمال نظرات و پیشنهادات دولت در مورد طرح انجام شود، زیرا دولت باید آن را اجرا کند؛ البته دولت نسبت به برخی بندها و مواد طرح ایرادات عمده دارد، بنابراین می‌طلبد برای همراهی و همسویی با آن پیشنهادات آن را هم داشته باشیم.
 
نماینده مردم تربت حیدریه و مه ولات و زاوه در مجلس یازدهم یادآور شد: دولت فعلی در حوزه فضای مجازی با دولت سابق متفاوت است و وزیر هم در جلسه رأی اعتماد بر ضرورت ساماندهی فضای مجازی تاکید داشت. نمی‌توان با واقعیت‌های جامعه درگیر شد، در حال حاضر نگرانی‌هایی در مورد این طرح در جامعه ایجاد شده و تصویب کلیات در شرایط فعلی به صلاح نیست و نیاز است پیشنهادات دولت برای رفع نگرانی‌های مردم اعمال شود.
 
دولت پیشنهاداتی را ارائه کرده که نیاز است تلفیق شود
 
سید علی یزدی‌خواه نیز در این نشست با اشاره به اظهارات زنگنه گفت: وزیر ارتباطات اعلام کرده که پیش‌نویسی را آماده کرده‌ایم، البته این پیش‌نویس ۳۰ درصد با طرح مجلس تفاوت دارد و اگر در مورد آن به تفاهم رسیدیم، می‌توان در کمیته‌های کمیسیون نسبت به بررسی آنها اقدام و در طرح ادغام کنیم و دولت تمایلی برای ارائه لایحه جداگانه ندارد.
 
وی در ادامه گفت: طرح یک بار به مرکز پژوهش‌ها ارائه و بررسی جامع شده و می‌توان پیشنهادات دولت را در کمیته‌ها بررسی کرد و با رأی نمایندگان مورد اعمال در طرح قرار داد، بنابراین ارائه طرح به مرکز پژوهش‌ها هیچ توجیهی ندارد. کمیسیون می‌تواند کلیات طرح را تصویب و به مرکز پژوهش‌ها برای بررسی ارجاع کند، پیش‌نویس نسخه اولیه طرح را داریم و دولت هم پیشنهاداتی را ارائه کرده که نیاز است تلفیق شود.
 
میرزاپور نماینده وزارت ارتباطات در این نشست با بیان اینکه اصل طرح مورد تایید همه و مطالبه جدی رهبر معظم انقلاب و نیاز کشور است، گفت: بعد از استقرار دولت جدید، فضای همگرایی در مورد فضای مجازی انجام شد و جلسات مشترکی با حضور مرکز ملی فضای مجازی، صداوسیما، ساترا، وزارت ارتباطات و... تشکیل شد؛ در این رابطه نظام حکمرانی چهارسطحی برای فضای مجازی وجود دارد که سطح اول شورای عالی فضای مجازی، سطح دوم کمیسیون عالی یا قرارگاه هماهنگی حکمرانی فضای مجازی، تنظیم‌گران موضوعی فضای مجازی و سطح چهارم که دارای اهمیت بیشتری بوده پلتفرم‌های بومی ما هستند.
 
وی ادامه داد: در طرح اصلی سطوح اول و دوم تا حدی بررسی شده، اما به سطوح بعدی به درستی پرداخته نشده است و با همگرایی و همدلی می‌توان طرح  را به خوبی پیش برد. پیشنهاد می‌شود اگر قرار است طرح برای بررسی به کمیته‌ها ارجاع شود، کمیته ای موضوع را تجمیع کند؛ متاسفانه اخیراً یکی از پلتفرم‌های داخلی به خاطر نبود نظام چهار سطحی دچار مشکلاتی شد که نیاز است این نظام مورد توجه قرار گیرد.
 
کمیسیون هیچ نامه‌ای برای اعمال نظرات تخصصی ارائه نکرده است
 
هاشمی -نماینده سازمان صنفی رایانه‌ای کشور- در این نشست گفت: تاکنون کمیسیون هیچ نامه‌ای برای اعمال نظرات تخصصی به ما ارائه نکرده، البته در گذشته در نامه‌ای نظرات تخصصی خودمان را در ۲۰ صفحه در مورد طرح اولیه به وزیر ارتباطات سابق ارائه کردیم، ما می‌توانیم بازوی تخصصی کمیسیون باشیم و می‌طلبد از نظرات کارشناسی ما استفاده شود؛ متاسفانه با این مدل به هیچ وجه به سطح چهارم حکمرانی دست نمی‌یابیم. ما در این صنعت پیش رو نیستیم و بیش از ۶۰ درصد میزبانی وب کشور در خارج از کشور انجام می‌شود، بنابراین تاثیرات جانبی بسیار زیاد خواهد بود، می‌طلبد به ما فضا داده شود.
 
امیر خوراکیان -معاون حقوقی و امور مجلس  مرکز ملی فضای مجازی- نیز بیان کرد: ما به عنوان مرکز ملی در تمام مراحل در پشت صحنه حضور داشتیم و در ارتباط با نسخه اول طرح اطلاعات کاملی وجود دارد، البته نظرات دولت و نگرانی‌های عمومی جامعه و کسب و کارها باید مورد توجه قرار گیرد؛ زمینه بحث کارشناسی به مرکز پژوهش‌ها فراهم است و باید در فرآیندی ویرایش جدید طرح توسط وزارت ارتباطات را مورد توجه قرار داد، البته ۷۰ تا ۸۰ درصد این طرح با طرح سابق اشتراک معنایی دارد.
 
لطف‌الله سیاهکلی اظهار کرد: در حین بررسی طرح پیشنهادات زیادی مطرح خواهد شد و اینکه پیشنهادات را به مرکز پژوهش‌ها برای بررسی ارائه کنیم و طرح جدید بیاوریم، شدنی نیست؛ ما در جهت اصلاح، حذف یا وضع قانون گام برمی داریم و وقت زیادی نداریم که تمامی پیشنهادات را بررسی کنیم. البته دولت تمایلی برای ارائه لایحه ندارد و کمیسیون مشترک پیشنهادات دولت را بررسی خواهد کرد.
 
غلامرضا منتظری نیز بیان کرد: فراوانی نقدها باید لحاظ شود؛ در حوزه انتخابیه با ۳۰ نفر از متخصصان نشستی داشتیم و براساس اظهارات آنها مشخص شد هنوز قانع نشده‌اند و نیاز است وضعیت حضور مدعوین تعیین تکلیف شود.
 
نباید ما را درگیر اختلاف صنفی و سندیکایی کنید
 
رضا ‌تقی‌پور انوری رئیس کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی، گفت: در جلسات گذشته نظرات تخصصی بخش خصوصی و مرکز پژوهش‌ها در مورد کلیات طرح استماع و امروز نیز صحبت‌های نمایندگان موافق و مخالف با کلیات مطرح خواهد شد. برای اینکه مباحث به صورت جزئی و فنی‌تر بررسی شود علاوه بر سه کمیته کسب‌وکارهای دیجیتال، فرهنگی و رسانه و زیرساخت بر اساس پیشنهاد نمایندگان نسبت به تشکیل کمیته امنیت سایبری و امور حقوقی اقدام کردیم.
 
‌تقی‌پور در پاسخ به اظهارات زنگنه گفت: در مورد نامه وزیر بنا داشتیم آن را در نشست امروز مطرح کنیم، البته روز گذشته هم با نمایندگان در این رابطه صحبت شد و به طور قطع این موضوع را مورد توجه قرار خواهیم داد. در این نامه تاکید شده با توجه به اینکه نظراتی از سطح جامعه و کسب‌وکارها جمع‌آوری شده، بنابراین باید فرصت اعمال آنها در طرح داده شود.
 
وی افزود: این طرح در کمیسیون فرهنگی بررسی، به هیات رئیسه تقدیم و سپس به کمیسیون مشترک ارجاع شد و در واقع نسخه فعلی از مرکز پژوهش‌ها به مجلس ارسال شده است؛ اغلب نمایندگان اتفاق نظر دارند که باید در رابطه با فضای مجازی قانون داشته باشیم و هیچکس مخالف آن نیست و اگر سندیکا و کارشناسان نظری دارند می‌توانند به‌صورت مکتوب به دبیرخانه کمیسیون مشترک ارائه کنند تا به کمیته‌ها برای اعمال نظر داده شود.
 
رئیس کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی یادآور شد: نباید ما را درگیر اختلاف صنفی و سندیکایی کنید، ما به‌طور شفاف تاکید کردیم هر کس نظری دارد در طرح اعمال خواهیم کرد و نمایندگان بخش خصوصی، و دستگاه‌ها می‌توانند نظرات مکتوب خود را به دبیرخانه کمیسیون ارسال کنند. ما در آغاز کار هستیم و نظرات را در جزئیات اعمال و پیشنهادات را مطرح خواهیم کرد، در این رابطه مردم نباید نگران باشند که با تصویب کلیات بررسی طرح به اتمام رسیده و در نشست امروز کلیات را تصویب نمی‌کنیم تا شائبه‌ها رفع شود.
 
‌تقی‌پور اظهار کرد: سه پیشنهاد در نشست امروز مطرح شد که بر اساس پیشنهاد نخست با محوریت مرکز پژوهش‌ها طرح‌های دولت و مجلس تلفیق شوند همچنین طبق پیشنهاد دوم طرح در کمیته‌های چهارگانه و با حضور نمایندگان دستگاه‌ها و مرکز پژوهش‌ها بررسی و پیشنهاد سوم هم اینکه روند بررسی طرح به صورت عادی طی و و رای‌گیری در مورد پیشنهادات هم به نشست فردای کمیسیون موکول شد.

​​