رگولاتوری

آفکام به طیف فرکانس تراهرتزی فکر میکند!

ICTna.ir - رگولاتور ارتباطات بریتانیا (آفکام) بر این باور است که در جستجوی طیف فرکانسی جدید می توانیم در امتداد طیف فرکانسی، از باندهای تراهرتزی در صنعت تلکام استفاده شود.
 
به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، یک به‌روزرسانی در صفحه مدیریت طیف فرکانسی وبسایت Ofcom موضع جدید این رگولاتور در باره طیف های تراهرتزی را نشان میدهد: «فناوری جدیدی اکنون در حال توسعه است که پتانسیل باز کردن طیف را در فرکانس‌های بسیار بالا دارد : طیف تراهرتزی! ما می‌خواهیم گفت‌وگویی را در مورد چگونگی اطمینان از مدیریت این طیف به بهترین شکل ممکن برای حمایت از استفاده‌های جدید موجود و نوآور آغاز کنیم.»
 
 
سایت آفکام در توضیح این مقاله نوشته: پیشرفت در استفاده از خدمات بی سیم با سرعت ادامه دارد - و این به معنای افزایش تقاضا برای طیف فرکانسی نامرئی است که سیگنال ها و داده ها را از مکانی به مکان دیگر منتقل می کند، است.  اکنون فناوری جدیدی در حال توسعه است که پتانسیل باز کردن طیف را در فرکانس های بسیار بالا دارد  و تراهرتزی دارد. ما می‌خواهیم گفت‌وگویی را در مورد چگونگی اطمینان از مدیریت این طیف به بهترین شکل ممکن برای پشتیبانی از استفاده‌های جدید موجود و نوآور آغاز کنیم.
 
سپس در این صفحه به یک فایل PDF سیزده صفحه‌ای با عنوان «باز کردن پتانسیل طیف رادیویی تراهرتز» لینک داده شده، که با بحث استاندارد در مورد مفید بودن طیف شروع می‌شود.
 
 
در این گزارش توضیح داده شده «توسعه تجهیزات فشرده و بازار انبوه که قادر به استفاده از این فرکانس‌های بالا هستند، می‌تواند طیف وسیعی از امکانات را باز کند. موارد استفاده ممکن است شامل پیوندهای بی سیم با سرعت ترابیت در مراکز داده و در فضای باز باشد. موقعیت یابی بسیار دقیق برای کمک به رباتیک و وسایل نقلیه خودران؛ و تصویربرداری و سنجش با وضوح بالا برای تولید هولوگرام از جمله موارد کاربرد این طیف در این فایل برشمرده شده اند. همچنین علاقه دانشگاهی به ترکیب این ویژگی‌ها در شبکه‌ها و دستگاه‌های 6G در آینده نیز مورد اشاره قرار گرفته است.
 
 
چالش‌هایی که Ofcom برای استفاده از طیف فرکانسی تراهرتزی در مخابرات پیش‌بینی می‌کند عمدتاً بوروکراتیک هستند.
 
به نظر میرسد دلیل اینکه تاکنون mmwave واقعاً به یک روند اساسی تبدیل نشده، ویژگی های انتشار ضعیف آن است و احتمالاً فرکانس های تراهرتزی یک بلندپروازی است.

​​