فناوری اطلاعات

تمرین جنگ فضایی به کمک بازی کامپیوتری

منبع: سیناپرس
 
ایالات متحده آمریکا نخستین کشوری بود که در دوره ریاست جمهوری دانلد ترامپ اقدام به تاسیس شعبه ارتش فضایی کرد. این موضوع سرآغاز عصری جدید در تنش های نظامی بوده و این واحد ارتش آمریکا از بازی های ویدئویی برای شبیه سازی جنگ های فضایی استفاده می کند.
 
 تنها چند هفته پس از تمرین نظامی روسیه که طی آن یک ماهواره از رده خارج توسط این کشور با موشک مورد هدف قرار گرفت، ایالات متحده در حال آزمایش انعطاف پذیری ماهواره های خود  در برابر تهدیدات چین و روسیه است که کیلومترها ها بالاتر از سطح زمین قرار دارند.
گفتنی است ارتش فضایی ایالات متحده برای این عملیات آماده سازی از ماهواره های واقعی استفاده نکرده و تمرکز اصلی خود را بر شبیه‌ سازی ‌های رایانه ‌ای و بازی های ویدئویی شامل تصویرسازی شرایط بالقوه سرنگونی ماهواره‌ های ردیاب موشک ایالات متحده، پارازیت ماهواره‌ای و دیگر موارد مهم در جنگ های الکترونیکی قرار داد که تاکتیک‌های احتمالی جنگ های فضایی محسوب می شوند. 
 
کاتلین هیکس، معاون وزیر دفاع آمریکا در جریان بازدید از پایگاه نیروی فضایی شریور در کلرادو، تمرین آموزشی فضایی شبیه ‌سازی شده موسوم به پرچم فضایی را که توسط نیروهای آمریکایی طراحی شده بود، مشاهده کرد. این سیزدهمین رزمایش مشابه و سومین مانوری بود که در آن نیروهای بریتانیا، کانادا و استرالیا شرکت داشتند. به گزارش سیناپرس، هیکس در این رابطه اعلام کرد: این جنگ فضایی در دنیای مجازی شبیه سازی شده و اتفاق می افتد. با کمک این فناوری نیروهای ما می توانند به خوبی با یکدیگر همکاری کرده و ایده ها و روش های درست و نادرست را  شناسایی و چالش های این حوزه را ارزیابی کنند.
 
گفتنی است فرماندهان ارشد پنتاگون امیدوارند که در بودجه سال آینده آمریکا تمهیدات کافی برای بازدارندگی چین و روسیه در زمینه فعالیت های نظامی در فضا اندیشیده شود. به گزارش سیناپرس، این موضوع از نظر مقامات نظامی ایالات متحده بسیار مهم ارزیابی می شود زیرا پس از انجام موفقیت آمیز آزمایش موشک ضد ماهواره ای روسیه در ماه گذشته، مقامات آمریکایی بر این باورند که نیاز فزاینده ای برای مقاوم سازی شبکه ماهواره ای ایالات متحده در برابر حمله و استفاده از فرصت هایی مانند پرچم فضایی برای آموزش وجود دارد. باید توجه داشت که ماهواره ها برای ارتباطات نظامی، ناوبری موقعیت یابی جهانی و سیستم های زمان بندی که در صورت وقوع جنگ مورد نیاز است، حیاتی هستند.
 
این تمرین آموزشی موسوم به پرچم فضایی شامل یک گروه متخاصم است که شامل شبیه سازی یک کشور متجاوز با قابلیت های فضایی مانند روسیه یا چین می شود.

​​