رگولاتوری

گزارش وضعیت شبکه اپراتورها ارایه شد

 
در دومین جلسه کمیته پایش کیفیت اینترنت، وضعیت اشباع لینک‌های سرویس اینترنت و VPLS شرکتهای ارتباطات زیرساخت و مخابرات ایران، خرید و راه‌اندازی تجهیزات باند فرکانسی ۲۳۰۰، استانهای دارای مشکل در نصب سایتهای BTS و نحوه اجرای قراردادهای بیت‌استریم اپراتورهای ارتباطات ثابت با شرکت مخابرات بررسی شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، معاون امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات این سازمان با اشاره به پایش مستمر شبکه اپراتورها در رگولاتوری گفت: براساس گزارشهای ارائه ‌شده در دومین جلسه کمیته پایش در حال حاضر در سرویس انتقال (VPLS) ۲ لینک شرکتهای ارتباطات سیار و مخابرات در استان البرز، ۲ لینک شرکت فناپ تلکام و یک لینک شرکت رسپینا در استان تهران، ۲ لینک شرکت شاتل در استان فارس و یک لینک شرکت فن‌آوا در استان هرمزگان اشباع شده‌اند.
مجید حقی درباره وضعیت شبکه شرکت مخابرات ایران اظهار کرد: در حال حاضر در استانهای کرمان، همدان، مرکزی، البرز، خوزستان، اصفهان، خراسان رضوی، فارس، تهران، گیلان و آذربایجان شرقی نیاز به توسعه اساسی در بخش تجمیع شبکه وجود دارد که شرکت مخابرات ایران بایستی برنامه زمانبندی برای اجرای این توسعه را به رگولاتوری اعلام کند.
وی نصب و راه‌اندازی تجهیزات مربوط به باند فرکانسی ۲۳۰۰ و استفاده از این باند را به عنوان یکی از راهکارهای بهبود کیفیت اینترنت عنوان کرد و گفت: باند فرکانسی ۲۳۰۰ در تیرماه سال جاری در اختیار اپراتورهای تلفن همراه قرار گرفته و آنها برای خرید تجهیزات مربوط به این باند اقدام کرده‌اند. براساس برنامه زمانبندی ارائه شده، اپراتور همراه اول تا دی سال ۱۴۰۱، حدود هزار و ۸۰۰ سایت و اپراتور ایرانسل تا پایان سال ۱۴۰۱ تعداد هزار و ۹۰۰ سایت را برای بهره‌برداری از باند فرکانسی ۲۳۰۰ راه‌اندازی می‌کنند.
معاون امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری با اشاره به اینکه ممانعت‌های مردمی و شرایط تعامل با شهرداریها برای نصب دکل‌های جدید BTS یا جمع‌آوری دکل‌های موجود یکی از دلایل کاهش کیفیت پوشش و اینترنت است، اظهار کرد: در حال حاضر اپراتور همراه اول برای راه‌اندازی ۴۸۳ دکل در ۲۳ استان و اپراتور ایرانسل برای راه‌اندازی هزار و ۱۰۲ دکل در ۲۴ استان کشور علیرغم تامین و خرید تجهیزات و طراحی سایت های مربوطه دچار مشکل هستند.
جزئیات مربوط به گزارش وضعیت لینک های اپراتورها را می توانید در اینجا مشاهده کنید.
 

​​