فناوری اطلاعات

دلیل کیفیت پایین اینترنت؛ نصب ۱۵۴۰ سایت اپراتورهای موبایل با ممانعت مردم و شهرداری‌ها مواجه شده است

منبع: پیوست
 
معاون امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری اعلام کرد در حال حاضر همراه اول برای راه‌اندازی ۴۸۳ دکل در ۲۳ استان و ایرانسل برای راه‌اندازی هزار و ۱۰۲ دکل در ۲۴ استان کشور علیرغم تامین و خرید تجهیزات و طراحی سایت‌های مربوطه دچار مشکل هستند. به گفته او این مشکلات مربوط به ممانعت‌های مردمی و شرایط تعامل با شهرداری‌ها است.
 
 مجید حقی معاون امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات سازمان تنظیم مقررات، درباره وضعیت پایش کیفیت اینترنت و اشباع لینک‌های سرویس اینترنت و انتقال شرکت زیرساخت اعلام کرد اپراتورهای همراه برای نصب دکل‌های خود با ممانعت مردی و ارتباط با شهرداری‌ها روبه‌رو هستند. این در حالی است که همراه اول و ایرانسل به تازگی باند فرکانسی ۲۳۰۰ را در اختیار گرفته و قرار است تا دی ماه سال آینده در مجموع ۳۷۰۰ سایت را با استفاده از این فرکانس راه‌اندازی کنند.
 
معاون ارتباطی رگولاتوری نصب و راه‌اندازی تجهیزات مربوط به باند فرکانسی ۲۳۰۰ و استفاده از این باند را به عنوان یکی از راهکارهای بهبود کیفیت اینترنت عنوان کرد و گفت: «باند فرکانسی ۲۳۰۰ در تیرماه سال جاری در اختیار اپراتورهای تلفن همراه قرار گرفته و آنها برای خرید تجهیزات مربوط به این باند اقدام کرده‌اند. براساس برنامه زمان‌بندی ارائه شده، اپراتور همراه اول تا دی سال ۱۴۰۱، حدود هزار و ۸۰۰ سایت و اپراتور ایرانسل تا پایان سال ۱۴۰۱ تعداد هزار و ۹۰۰ سایت را برای بهره‌برداری از باند فرکانسی ۲۳۰۰ راه‌اندازی می‌کنند.»
 
اشباع ثابت
سازمان تنظیم و مقررات و ارتباطات و رادیویی در دومین جلسه کمیته پایش کیفیت اینترنت، وضعیت اشباع لینک‌های سرویس اینترنت و انتقال شرکت‌های ارتباطات زیرساخت و مخابرات ایران، خرید و راه‌اندازی تجهیزات باند فرکانسی ۲۳۰۰، استان‌های دارای مشکل در نصب سایت‌های BTS و نحوه اجرای قراردادهای بیت‌استریم اپراتورهای ارتباطات ثابت با شرکت مخابرات بررسی شد.
 
لینک‌های در حال اشباع شرکت مخابرات
مجید حقی اشاره به پایش مستمر شبکه اپراتورها در رگولاتوری گفت: «براساس گزارش‌های ارائه ‌شده در دومین جلسه کمیته پایش در حال حاضر در سرویس انتقال (VPLS) ۲ لینک شرکت‌های ارتباطات سیار و مخابرات در استان البرز، ۲ لینک شرکت فناپ تلکام و یک لینک شرکت رسپینا در استان تهران، ۲ لینک شرکت شاتل در استان فارس و یک لینک شرکت فن‌آوا در استان هرمزگان اشباع شده‌اند.»
 
لینک‌های در حال اشباع اپراتورها
حقی درباره وضعیت شبکه شرکت مخابرات ایران اظهار کرد: «در حال حاضر در استان‌های کرمان، همدان، مرکزی، البرز، خوزستان، اصفهان، خراسان رضوی، فارس، تهران، گیلان و آذربایجان شرقی نیاز به توسعه اساسی در بخش تجمیع شبکه وجود دارد که شرکت مخابرات ایران بایستی برنامه زمان‌بندی برای اجرای این توسعه را به رگولاتوری اعلام کند.»

​​