فناوری اطلاعات

طراحی نرم افزار فرآیندکاوی برای شفاف سازی امور قضایی

منبع: مهر
 
محققان یک شرکت فناوری موفق به طراحی نرم افزاری برای ارائه تصویری شفاف و واضح از نحوه اجرای فرآیند و ارزیابی عملکرد یک سازمان طراحی کردند؛ این نرم افزار درقوه قضاییه مورد استفاده قرار میگیرد.
 
مهرداد کرمانی مدیر یک شرکت فناور مستقر در مرکز رشد دانشگاه علم و صنعت به خبرنگار مهر گفت: قوه قضاییه به عنوان یک سازمان بزرگ حاکمیتی، جهت بهبود کیفیت خدمت رسانی به مردم، اقدام به ایجاد تحولی در نظارت بر عملکرد فرآیندهای خود به کمک نرم افزار فرآیندکاوی کرده‌ است.
 
وی ادامه داد: یکی از مشکلات جدی در قوه قضاییه، موضوع اطاله دادرسی است؛ به این معنا که زمان فرآیند رسیدگی به شکایات مردم در قوه قضاییه از وضعیت مناسبی برخوردار نیست و این موضوع، سبب نارضایتی مردم شده‌است.
 
مدیر شرکت افزود: مدیران قوه در مصاحبه‌های متعددی مشکلاتی چون کمبود قاضی، کمبود دادیار، معطلی در شوراهای حل اختلاف و ... را منشا اطاله دادرسی دانسته‌اند. برداشت‌های متفاوت افراد مختلف از علل اطاله‌ دادرسی، ناشی از عدم شناخت دقیق وضعیت این فرآیند در قوه قضاییه است.
 
به گفته کرمانی، حال قوه قضاییه، با هدف ایجاد شفافیت در عملکرد این فرآیند مهم، خدمت رسانی هرچه بهتر به مردم و افزایش رضایت آن‌ها به سمت پیاده سازی فرآیندکاوی در سازمان خود به کمک نرم افزار طراحی شده در این شرکت حرکت کرده است.
 
وی با بیان اینکه در این شرکت موفق شدیم نخستین نرم افزار فرآیندکاوی در ایران و خاورمیانه را طراحی کنیم، گفت: این نرم افزار مبتنی بر داده‌های سازمان و فارغ از فهم خبرگان سازمانی در کمترین زمان ممکن، واقعیت این فرآیند را به طور کامل کشف می‌کند.
 
مدیر شرکت فناور ادامه داد: این نرم افزار واقعیت را در قالب تصویری شفاف و واضح از نحوه اجرای فرآیند و ارزیابی عملکرد آن در اختیار مدیران و تحلیلگران قرار می‌دهد.
 
کرمانی افزود: با شفاف سازی انجام شده توسط این نرم افزار، نقاط بهبود به طور کامل شناسایی شده و با اعمال این بهبودها، تحولی شگرف در تجربه مردم از خدمت رسانی‌های قوه قضاییه ایجاد خواهد شد.
 
به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت، هم اکنون با حرکت دنیا به سمت تصمیم گیری‌های داده محور در سازمان‌ها، زمان آن فرارسیده است تا این سازمان‌ها جهت کشف واقعیت فرآیندهای خود و نظارت بر عملکرد آن‌ها، از رویکردهای مبتنی بر داده‌ها بهره گیرند. این نرم افزار به عنوان نخستین و تنها نرم افزار فرآیندکاوی ایرانی، این ارزش‌ها را به طور کامل برای سازمان‌ها ایجاد می‌کند.

​​