تلفن همراه

اپل به توسعه‌دهندگان برنامه‌هایش، ۶۰ میلیارد دلار پرداخت کرد

منبع: ایسنا
 
اپل در سال ۲۰۲۱ حدود ۶۰ میلیارد دلار به توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها در اپ‌استور پرداخت کرد.
 
با وجود مواجهه با شکایت‌های متعدد ضدانحصار و مقررات سختگیرانه‌تر در برخی بازارها، اپل امروز ارقام جدیدی را گزارش داد که نشان‌دهنده رشد رکورد اپ‌استور در سال ۲۰۲۱ است. این شرکت در بیانیه مطبوعاتی اعلام کرده که از زمان راه‌اندازی اپ‌استور در سال ۲۰۰۸ تا کنون، بیش از ۲۶۰ میلیارد دلار به توسعه‌دهندگان برنامه پرداخت کرده است. 
 
عددی که بسیار بیشتر از ۲۰۰ میلیارد دلاری است که اپل در پایان سال ۲۰۲۰ گزارش کرده بود، است، یعنی تنها در سال ۲۰۲۱، اپل در مجموع ۶۰ میلیارد دلار به توسعه‌دهندگان پرداخت کرده است. این رقم بسیار بیشتر از پرداخت‌های گزارش‌شده در سال‌های گذشته است.
 
برای مقایسه، اپل از زمان شروع اپ‌استور تا پایان سال ۲۰۱۹ در مجموع ۱۵۵ میلیارد دلار به توسعه‌دهندگان پرداخت کرده بود. سال قبل، این رقم حدود ۱۲۰ میلیارد دلار بود، این بدان معناست که پرداخت‌ها به توسعه‌دهندگان از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹، ۳۵ میلیون دلار افزایش یافته و از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ هم ۴۵ میلیارد دلار دیگر افزایش یافته است.
 
در سال‌های اخیر، اپل ساختار کمیسیون خود را با کاهش دریافت سهم کمتر، درجهت افزایش درآمد توسعه‌دهندگان تنظیم کرده است. با راه‌اندازی برنامه کسب‌وکار کوچک اپل که در نوامبر ۲۰۲۰ اعلام شد، این شرکت کمیسیون خود را برای برنامه‌هایی که تا ۱ میلیون دلار در سال درآمد داشتند، از ۳۰ درصد به ۱۵ درصد کاهش داد.
 
اپل همچنین در سال ۲۰۲۱، کمیسیون خود را از اپلیکیشن‌های انتشار خبر، مشروط به شرکت در برنامه اخبار اپل، حذف کرد. اپل نگفته که چه تعداد از توسعه‌دهندگان و ناشران از این فرصت‌ها استفاده کرده‌اند، فقط گفته که اکثریت قریب به اتفاق برنامه‌ها واجد شرایط تخفیف کسب‌وکار کوچک بودند.
 
اپل خاطرنشان کرد که مشتریان اپ‌استور، بیش از هر زمان دیگری، بین شب کریسمس و شب سال نو هزینه کرده‌اند که باعث رشد دورقمی در سال ۲۰۲۱ نسبت به قبل شده است، در حالی که این شرکت سال گذشته با ارائه آمار دقیق‌تری، گفته بود که کاربرانش ۱.۸ میلیارد دلار برای کالاها و خدمات دیجیتال در طول یک هفته بین شب کریسمس و شب سال نو ۲۰۲۰ هزینه کرده‌اند که عمدتاً ناشی از هزینه‌ روی بازی‌ها بوده است.

​​