تلفن همراه

رونمایی جدیدترین محصول اپل به تاخیر افتاد

منبع: ایسنا
 
اپل در حال بررسی به تعویق انداختن عرضه هدست واقعیت ترکیبی خود به مدت چند ماه است و احتمالا عرضه نخستین محصول جدید مهم خود از زمان عرضه اپل واچ در سال ۲۰۱۵ را به تاخیر خواهد انداخت
 
 بلومبرگ به نقل از منابع آگاه گزارش کرد این هدست - دستگاه پیشرفته‌ای که واقعیت مجازی و واقعیت افزوده را ترکیب می‌کند- قرار بود در کنفرانس سالانه طراحان جهان اپل در ژوئن رونمایی و سپس به بازار عرضه شود. اما چالشهای طراحی مربوط به داغی بیش از حد، دوربینها و نرم افزار، پیشرفت کار ساخت آن را دشوارتر کرده است.
 
مشکلات طراحی ممکن است رونمایی این محصول را تا پایان سال ۲۰۲۲ یا فراتر از آن به تاخیر بیاندازد و محصول نهایی تا سال ۲۰۲۳ آماده عرضه به بازار شود.
 
این تاخیر، پسرفت برای محصولی محسوب می شود که به عنوان یکی از گامهای بزرگ بعدی معروف اپل دیده می شود و شاخه جدیدی را ایجاد می کند که می تواند رشد فروش اپل را حفظ کرده و به رسیدن ارزش بازار این شرکت به بیش از سه تریلیون دلار کمک کند. اپل درباره این هدست علنا صحبت نکرده است اما این محصول سالها در دست طراحی بوده و پیش از این هم با تاخیرهایی روبرو شده است.
 
به گفته منابع آگاه، اپل پیشتر قصد داشت این هدست را در سال ۲۰۲۱ معرفی کرده و آن را امسال عرضه کند. این شرکت از حدود سال ۲۰۱۵ سرگرم طراحی این دستگاه بوده و انتظار دارد این محصول یکی از اولین هدستهایی باشد که تا ۱۰ سال دیگر جایگزین آیفون می‌شود.
 
اپل امیدوار است محصولاتی بسازد که جذابیت بیشتری از گجتهای واقعیت افزوده فعلی دارند. هدستهای واقعیت افزوده قبلی مانند گوگل گلس یا مجیک لیپ محصولات کاملی نبودند و برای این که کاربران را عجیب غریب نشان می‌دادند، مورد تمسخر قرار گرفتند.
 
در این بین، هدستهای واقعیت مجازی موفقتر بوده‌اند. دستگاههای عرضه شده از سوی شرکتهایی مانند مِتا پلتفرمز، کاربران را از دنیای واقعی جدا و در واقعیت دیجیتالی غوطه‌ور کرده و زمینه را برای دنیاهای مجازی یا متاورس مهیا می‌کنند. اما حتی هدستهای واقعیت مجازی نتوانسته اند فراتر از گروه گیمرها را جذب کنند.
 
محصول اپل هر دو فناوری واقعیت افزوده و واقعیت مجازی را در یک دستگاه جمع کرده و به این شرکت اجازه می دهد در این صنعت نو پا پرچمدار شود. انتظار نمی‌رود این محصول از ابتدا مانند آیفون پرفروش شود. این محصول یک محصول گران جدید است اما دستگاهی است که زمینه را برای دستگاههای پولساز بزرگتر در سالهای آتی مهیا می کند.
 
چالش فعلی رساندن محصول به دست مشتریان است. به گفته منابع آگاه، اپل اخیرا به شرکای تولیدکننده محصولات این شرکت اعلام کرده که این دستگاه احتمالا تا سال ۲۰۲۳ عرضه نمی شود. با این حال همچنان سازندگان قراردادی را تحت فشار قرار داده تا دستگاهها را تا پایان امسال تولید کنند تا آماده عرضه باشد.
 
اپل قصد دارد کنفرانس طراحان ۲۰۲۳ خود را به ساخت اپلیکیشنهای واقعیت مجازی و واقعیت افزوده برای این دستگاه متمرکز کند که یک اپ استور خواهد داشت. همچنین زمینه سازیهای دیگری برای این دستگاه داشته که شامل افزودن پشتیبانی برای این دستگاه در سیستم عامل iOS ۱۶ با نام کد سیدنی (نسخه جدید سیستم عامل آیفون) است.
 
این به معنای آن است که اپل می تواند تا زمان برگزاری کنفرانس امسال طراحان این شرکت، جنبه های فنی این هدست یا نرم افزار آن را بدون نمایش دستگاه کامل، پیش نمایش دهد.
 
هنگامی که اپل این محصول را عرضه کند با رقابت فوری روبرو خواهد شد. شرکت مِتا یا فیس بوک سابق سرگرم کار روی هدست واقعیت ترکیبی خود است که با عنوان پروژه کامبریا شناخته می شود و احتمالا ارزانتر از دستگاه اپل خواهد بود. اپل قیمت بالای ۲۰۰۰ دلار را برای هدست خود در نظر گرفته است که شامل تراشه های قدرتمند، نمایشگرهای کیفیت بالا و فناوری صوتی جدیدی است
 
بیش از ۲۰۰۰ کارمند اپل اکنون روی سخت افزار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در واحدی تحت نام گروه توسعه فناوری کار می کنند. اپل در ماههای اخیر شاهد خروج شماری از مهندسانش از این واحد و پیوستن آنها به شرکت مِتا بوده است. این شرکت برای حفظ مهندسان کلیدی خود پاداشهایی در قالب سهام به ارزش ۱۸۰ هزار دلار عرضه کرده است.
 
بر اساس گزارش بلومبرگ، هنگامی که اپل برای نخستین بار اپل واچ را ساخت، این دستگاه را در سپتامبر سال ۲۰۱۴ رونمایی کرد و سپس در مارس سال ۲۰۱۵  به معرفی قابلیتهای بیشتر آن پرداخت و نهایتا در آوریل همان سال این محصول را به بازار عرضه کرد. احتمالا هدست واقعیت ترکیبی اپل مسیر مشابهی را طی خواهد کرد.
 

​​