فناوری اطلاعات

ترمیم آسیب‌پذیرهای حیاتی و مهم در ویندوز

 
مرکز افتای ریاست جمهوری اعلام کرد: بیش از ۹۰ آسیب‌پذیری در ویندوز و دیگر محصولات مختلف شرکت مایکروسافت ترمیم شد.
 
به گزارش روابط عمومی مرکز مدیریت راهبردی  امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات (افتا)، درجه اهمیت ۹ مورد از آسیب‌پذیری‌های ترمیم شده در نخستین ماه میلادی ۲۰۲۲ «حیاتی» (Critical) و دیگر موارد، «مهم» (Important) اعلام شده است.
این مجموعه اصلاحیه‌ها، انواع مختلفی از آسیب‌پذیری‌ها از قبیل اجرای کد از راه دور، ترفیع امتیازی، افشای اطلاعات، جعل، منع سرویس و  عبور را در محصولات مختلف مایکروسافت ترمیم می‌کنند.
شش مورد از آسیب‌پذیری‌های ترمیم شده این ماه، از نوع «روز-صفر» هستند، اگر چه موردی در خصوص کد مخرب (اکسپلویت) آن‌ها گزارش نشده است.
مایکروسافت آن دسته از آسیب‌پذیری‌هایی را از نوع روز - صفر می‌داند که پیش‌تر اصلاحیه رسمی برای ترمیم آن‌ها ارائه نشده اما جزئیات آن‌ها به طور عمومی منتشر شده است و یا مهاجمان در مواقعی از آنها سوءاستفاده کرده‌اند.
کارشناسان مرکز مدیریت راهبردی افتا، از راهبران امنیتی سیستم‌های Windows می‌خواهند که توجه ویژه‌ای به ضعف امنیتی با شناسه ۲۰۲۲-۲۱۹۰۷CVE_  داشته باشند، این ضعف امنیتی دارای درجه اهمیت «حیاتی»  بوده و مهاجمان بدون احراز هویت می‌توانند بسته‌های دست‌کاری شده را با استفاده از  HTTP Protocol Stack (http.sys) به سرور موردنظر برای پردازش بسته‌ها ارسال کنند.
از آنجا که  شرکت مایکروسافت اعلام کرده این آسیب‌پذیری دارای قابلیت‌های کرم (Wormable Capabilities) است، ضروری است تا راهبران امنیتی با اولویت خاص سرورهای آسیب‌پذیر را وصله کنند.
از طریق یکی از آسیب‌پذیری‌هایی که «حیاتی»  اعلام شده، مهاجمی که در شبکه نفوذ کرده است، می‌تواند از آن برای توسعه آلودگی در شبکه (Lateral Movement) و ماندگاری در شبکه یک سازمان سوء استفاده کند.
باتوجه‌ به این‌که نمونه اثبات‌گر برخی از ضعف‌های امنیتی ماه جاری میلادی، منتشر شده است، توصیه می‌شود کاربران دراسرع‌ وقت به‌روزرسانی وصله‌ها را انجام دهند.  
تا کنون برای Office ۲۰۱۹ و همچنین  Microsoft Office LTSC۲۰۲۱ هر دو در Mac  وصله‌ای ارائه نشده است، اما این احتمال وجود دارد که مایکروسافت این وصله‌ها را به زودی در دسترس قرار دهد.  

​​