فناوری اطلاعات

زندگی در اوکراین در طول جنگ سایبری: بدون برق، بدون گرما و بدون پول

ICTna.ir - کارشناسان گفتند هکرهایی که روز جمعه دسترسی به وب‌سایت‌های متعدد دولت اوکراین را قطع کردند، می‌توانند زمینه را برای حملات سایبری جدی‌تری فراهم کنند که زندگی مردم عادی اوکراین را هم مختل کند.

Ukrain.jpeg

به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، جان هالتکویست، تحلیلگر اطلاعاتی در شرکت امنیت سایبری ایالات متحده Mandiant، گفت: با افزایش تنش‌ها، می‌توانیم انتظار فعالیت‌های سایبری تهاجمی‌تر در اوکراین و به طور بالقوه در جاهای دیگر را داشته باشیم و سازمان‌ها باید برای مواجهه به چنین شرایطی آماده باشند.

نفوذ هکرها به بیمارستان‌ها، شرکت‌های تامین‌کننده برق و سیستم مالی تا همین اواخر نادر بود اما مجرمان سایبری سازمان‌یافته، که بسیاری از آنها در روسیه زندگی می‌کنند، در دو سال گذشته با باج‌افزار، فریز داده‌ها و تجهیزات رایانه‌ای مورد نیاز برای مراقبت از بیماران بیمارستانی، موسسات مختلف را به شدت تحت تاثیر قرار داده‌اند.

براساس دعاوی قضایی مطرح شده، گزارش‌های رسانه‌ها و متخصصان پزشکی، در برخی موارد این حملات اخاذی منجر به مرگ بیماران شده است.

حمله روز جمعه به وب‌سایت‌های اوکراینی حاوی هشداری مبنی بر «بترسید و انتظار بدترینها را داشته باشید» در زمانی رخ داد که روسیه حدود یکصد هزار سرباز را در نزدیکی اوکراین مستقر کرده است و در غرب این نگرانی را ایجاد کرده که قصد حمله دارد اما مسکو انکار کرده که قصد حمله دارد.

روسیه بارها ادعاهای هک شدن توسط اوکراین و سایر کشورها را رد کرده است درحالی‌که اکنون مظنون به تخریب برخی وب‌سایت‌ها است. البته اوکراین هم به طور مستقیم روسیه را متهم به این کار نکرده است.

در سال 2014 نیروهای روسیه وارد شبه جزیره کریمه دریای سیاه شدند و آن را از اوکراین جدا کردند. دیمیتری آلپروویچ، مدیر سابق امنیت سایبری CrowdStrike، پیش‌بینی کرده است اگر روسیه دوباره حمله کند، این بار حملات سایبری بیشتری نیز رخ خواهد داد.

او گفت: به احتمال زیاد این حملات مخرب خواهند بود و نه کشنده. ضمن اینکه این یک نمایش فرعی خواهد بود و نمایش اصلی روی زمین خواهد بود.

اوکراین تاکنون بار سنگین برخی از بزرگترین هک‌های زیرساختی را تا به امروز تحمل کرده است. در دسامبر 2015، در اولین حمله سایبری در نوع خود، دسترسی ۲۲۵ هزار نفر در غرب اوکراین به برق قطع شد و هکرها با خراب کردن تجهیزات توزیع برق، تلاش‌ها برای بازگرداندن برق را پیچیده کردند.

میانگین دما در طول زمستان در اوکراین زیر صفر است و از دست دادن گرما به طور بالقوه کشنده است. بنا بر گزارش‌ها، قطعی صورت گرفته در حمله سایبری سال 2015 در برخی شهرها بیشتر از شش ساعت به طول انجامید.

به گفته مقامات دولت اوکراین، در دو ماه آخر سال 2016، هکرها موسسات دولتی اوکراین را حدود 6500 بار هدف قرار دادند و حملات سایبری صورت گرفته حاکی از آن بود سرویس‌های امنیتی روسیه درحال جنگ سایبری علیه اوکراین بودند.

حمله به خزانه‌داری دولت نیز باعث شد سیستم‌های آن برای چند روز متوقف شود و کارمندان دولت و بازنشستگان نمی‌توانستند حقوق یا پرداخت‌های خود را در موعد مقرر دریافت کنند.

کارشناسان، حملات علیه شبکه برق اوکراین را اولین نمونه از اقدامات هکرها برای خاموش کردن سیستم‌های حیاتی انرژی که گرما و نور میلیون‌ها خانه را تامین می‌کنند، می‌دانند.


​​