تلفن همراه

شکایت اریکسون از اپل بر سر نقض پرداخت حق اختراع 5G

ICTna.ir - اریکسون مجموعه دیگری از شکایت‌های نقض حق اختراع علیه اپل را در جدیدترین شکایتهای خود میان این دو شرکت بر سر پرداخت حق امتیاز برای استفاده از پتنت‌های 5G در گوشی‌های آیفون تنظیم کرده است.

Ericsson.JPG

به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، هر دو شرکت قبلا از یکدیگر در ایالات متحده شکایت کرده بودند زیرا مذاکرات آنها بر سر تمدید قرارداد مجوز بهره‌برداری هفت ساله برای پتنت‌های مخابراتی که برای اولین بار در سال 2015 منعقد شد، شکست خورد.

ابتدا اریکسون در ماه اکتبر علیه اپل شکایت کرد و مدعی شد اپل در تلاش است تا تعرفه حق امتیاز را به طور نامناسبی کاهش دهد درحالیکه تولیدکننده گوشی‌های آیفون در دسامبر شکایت خود را مبنی بر اینکه این شرکت سوئدی از اهرم فشار برای تمدید استفاده از حق اختراع استفاده می‌کند، مطرح کرد.

سخنگوی اریکسون در این باره گفت: باتوجه به اینکه زمان اجرای توافق اولیه به پایان رسیده و نتوانسته‌ایم به توافق و شرایط جدیدی برای ارایه مجوز جدید برسیم، اپل درحال حاضر بدون مجوز از فناوری ما استفاده می‌کند.

دعواهای حقوقی ثبت اختراع در میان شرکت‌های فناوری بسیار رایج هستند چراکه هر دلار به دست آمده بابت آن می‌تواند در مدت زمان اجرای قرارداد به مقادیر قابل توجهی برسد و در این میان شرکت‌هایی همچون اریکسون بین ۲.۵ تا پنج دلار بابت هر گوشی 5G دریافت می‌کنند.

کمپانی سوئدی سالیانه حدود پنج مییارد دلار روی تحقیقات خود سرمایه‌گذاری می‌کند و بیش از ۵۷ هزار حق اختراع دارد و پایبندی به حفاظت از آنها حدود یک سوم درآمد عملیاتی این شرکت را تشکیل می‌هد.

اریکسون سال گذشته هم چندین ماه دعوای حقوقی مشابهی با سامسونگ داشت که به طور موقت به درآمد فصلی آن لطمه زد. معمولا پس از حل و فصل نهایی موضوع مورد اختلاف، تسویه حساب نهایی صورت می‌گیرد.


​​