فناوری اطلاعات

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین: وزارت ارتباطات پروژه‌ای در زمینه همکاری با چین درباره اینترنت ملی ارائه نداده است

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین از عدم ارائه پروژه‌ای جهت همکاری مابین وزارت ارتباطات و چین درباره اینترنت ملی خبر داد.
 
در روز‌های اخیر که سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین کلید خورده است، برخی رسانه‌های داخلی از احتمال راه اندازی اینترنت ملی با همکاری کشور چین خبر می‌دهند.
 
مجیدرضا حریری رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در خصوص راه اندازی شبکه ملی اینترنت با همکاری چین، اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: «وزارت ارتباطات تا امروز پروژه‌ای برای همکاری با چین در خصوص اینترنت ملی ارائه نکرده.»
 
در چند سال اخیر، راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات به یکی از دغدغه‌های اصلی دولت و مجلس تبدیل شده است. براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، در طی ۱۵ سال گذشته، ۱۹ هزار میلیارد تومان بودجه برای راه‌اندازی و اجرای طرح شبکه ملی اطلاعات هزینه شده است. در قانون بودجه امسال نیز وزارت ارتباطات بیشترین درصد تغییر بودجه را در میان وزارتخانه‌ها داشت. ۱۰ هزار میلیارد تومان از بودجه ۱۳ هزار میلیارد تومانی وزارت ارتباطات به ایجاد اینترنت ملی اختصاص یافته است.
 
حریری درباره سند همکاری‌های آینده ایران و چین گفت: «سندی بین دو کشورامضا شده که در موارد مختلف جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین با هم همکاری کنند. پروژه‌هایی که قابل همکاری با چین باشد از طرف وزارتخانه‌ها ارائه می‌شود و همکاری صورت می‌گیرد. در حال حاضر اولویت همکاری با پروژه‌های وزارت نفت و وزارت راه است. وزارت ارتباطات نیز می‌تواند پروژه‌هایی برای همکاری با چین مطرح کند.»

​​