فناوری اطلاعات

دولت نظامی میانمار بدنبال حکم حبس برای استفاده کنندگان از وی.پی.ان و رمزارزها

 
 دولت نظامی حاکم در میانمار بدنبال اجرای قانونی است تا استفاده کنندگان از شبکه‌های خصوصی مجازی (وی. پی. ان) و رمزارزها نه تنها تا سه سال زندانی شده، بلکه به پرداخت ۲ هزار و ۸۰۰ دلار هم محکوم می‌شوند.
 
به گزارش پایگاه اینترنتی بیت‌کوین دات کام، در صورتی که قانون مورد نظر دولت نظامی میانمار اجرایی شود، افراد متخلف علاوه بر اینکه با مجازات حبس تا بیش از ۳ سال مواجهه خواهند شد بلکه باید جریمه نقدی نیز پرداخت کنند.
 
براساس گزارش منتشر شده، افرادی که از وی. پی.ان‌ ها استفاده کنند، به حبس احتمالی بین یک تا سه سال محکوم خواهند شد. علاوه بر این، متخلفان باید ۲ هزار و ۸۰۰ دلار نیز جریمه پرداخت کنند. از سوی دیگر استفاده کنندگان از رمزارزها دست کم ۶ ماه و حداکثر یک سال به زندان خواهند رفت و باید جریمه‌ای معادل ۵ میلیون کیات میانمار یا همان ۲ هزار و ۸۰۰ دلار را پرداخت کنند.
 
پیش‌نویس این قانون توسط «سوء تین» دبیر دائمی وزارت نظامی ارتباطات و حمل‌ونقل میانمار برای اظهار نظر عمومی منتشر شده است. شهروندان میانمار تا ۲۸ ژانویه فرصت دارند تا درباره این پیش‌نویس نظرات خود را اعلام کنند.
 
«آلپ توکر» مدیر Netblocks که یک شرکت نظارت بر اینترنت است، در واکنش به این پیش‌نویس‌ از تلاش‌های دولت نظامی برای تنظیم مقرراتی که پیش از این توسط جامعه مدنی و صنایع رد شده بود، انتقاد کرد و گفت: این پیش‌نویس حتی از معیارهای دولت نظامی میانمار فاصله دارد. اولین نسخه این قانون در فوریه ۲۰۲۱ بدنبال اتحاد جامعه مدنی و صنعت کنار گذاشته شد اما دولت نظامی همچنان راه خود را می‌رود.
 
توکر استدلال می‌کند که بدنبال روی کار آمدن دولت نظامی در میانمار، وی.پی.ان‌ ها توسط شهروندان برای در ارتباط ماندن با دنیای خارج مورد استفاده قرار می‌گیرد. از فوریه سال ۲۰۲۱ شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، توئیتر و اینستاگرام در این کشور مسدود شده است.
 
براساس این گزارش، در حالی که حاکمان نظامی میانمار احتمالا در تصویب قوانین پیشنهادی موفق خواهند بود ولی توکر هشدار داد که این تصمیم نتیجه معکوس خواهد داشت.

​​