تلفن همراه

ممنوعیت واردات گوشی های شیائومی به ایران

منبع: ترنجی
ممنوعیت واردات گوشی های شیائومی که چند ماه پیش در ایران سروصدا کرد، باعث گرانی قیمت و آشفتگی بازار شد. این موضوع با پیگیری های مختلف برطرف شد اما حالا و در بهمن ۱۴۰۰ شاهد ممنوعیت واردات گوشی های شیائومی به ایران هستیم. این ممنوعیت فقط برای برند “Xiaomi” نبوده و لیست نسبتا بلندبالایی از عموما برندهای چینی را شاهد هستیم. اما دلیل چیست و این دستگاه ها کدامند؟
 
ممنوعیت واردات گوشی های شیائومی به ایران
اگر به لیست پرفروش ترین گوشی های ایران طی ١٢ ماه گذشته (منتهی به آذر ۱۴۰۰) نگاه کنید به راحتی متوجه می شنوید که شیائومی دومین برند پرفروش بازار ایران است.
 
همچنین طبق آمار ارایه شده تا شهریور ۱۴۰۰ این برند چینی با در اختیار داشتن ۳۳ درصد سهم بازار توانسته موقعیت قابل توجهی را برای خود دست و پا کند.
 
این ها را مرور کردیم که بدانیم ممنوعیت واردات گوشی های چنین برندی اهمیت بالایی دارد. به همین وقتی درباره لیست بلندبالای ممنوعیت واردات موبایل به کشور در تاریخ ۷ بهمن ۱۴۰۰ صحبت می کنید خیلی درباره برندهایی مثل Oppo یا Realme و حتی وان پلاس تیتر نمی زنیم، بلکه شیائومی هدف اصلی صحبت است.
 
ابتدا اجازه بدهید ببینیم دلیل این ممنوعیت واردات گوشی Xiaomi و دیگر برندها چیست؟
خیلی ساده که بخواهیم بگوییم باید گفت این لیست شامل “گوشی‌های دارای مشکل مسیریابی سرشماره‌های اضطراری” است. یعنی وقتی شما می خواهید تماس اضطراری بگیرید با شماره های ۳ رقمی تعریف شده در کشور ما تماس نمی گیرد.
 
دلیل ممنوعیت واردات برخی گوشی ها به ایران
 
اگر بی‌طرفانه بخواهیم صحبت کنیم، حقیقتا این موضوع مهمی است و باید تمام موبایل های وارداتی به کشور چنین ویژگی را به صورت صحیح ارایه کنند. با این حال به دلایل مشخص، تقریبا هیچ برندی واردات رسمی مستقیم را به ایران ندارد. به همین دلیل نمی توان مستقیما با آن برند به مذاکره نشست. با این حال برخی برندها به صورت غیررسمی این درخواست را اجابت می کنند تا در درجه تجربه کاربر در شرایط خطرناک دچار آسیب نشود و سپس واردات آن ها مشکلی نداشته باشد.
 
خب، حالا چه دستگاه هایی به تازگی از این موضوع تحت تاثیر قرار گرفته اند؟
 
لیست دستگاه های که دچار ممنوعیت شده اند
در نامه ای از مدیر کل استاندارد، بخش تایید نمونه آقای گرشاست جمشید نژاد می بینیم که لیست جدید موبایل های دارای ممنوعیت واردات به قرار زیر است:
 
گوشی های شیائومی :
 
۱- شیائومی 11T
۲- شیائومی 11T Pro
۳- پوکو X3
۴- ردمی ۱۰
۵- ردمی Note 10T
۶- شیائومی Mi 11 Lite 5G NE
۷- ردمی 9AT
۸- ردمی 9i
۹- ردمی 7A
گوشی های Realme :
 
۱- ریلمی ۸ پرو
۲- ریلمی ۷ پرو
۳- ریلمی ۷
۴- ریلمی 7i
۵- ریلمی C21
۶- ریلمی ۸۵ مدل ۵ جی
۷- ریلمی ۶ پرو
گوشی های وان پلاس :
 
۱- وان پلاس ۹
۲- وان پلاس 8T
۳- وان پلاس Nord 2
۴- وان پلاس Nord CE
۵- وان پلاس Nord N100
گوشی های Oppo :
 
۱- اوپو A93
۲- اوپو A15
گوشی های نوکیا :
 
۱- نوکیا C12e یا (nokia c1 second edition)
گوشی های Cat :
 
۱- S62Pro
گوشی های آلکاتل :
 
۱- 8094x
لیست گوشی های جدیدی که دچار ممنوعیت واردات شده اند – بهمن ۱۴۰۰

لیست گوشی های جدیدی که دچار ممنوعیت واردات شده اند – بهمن ۱۴۰۰
 
همانطور که مشاهده کردید، در برند شیائومی شاهد ممنوعیت مدل های بسیار محبوب و پرفروش آن هستیم.
 
اگر این ممنوعیت همچنان ادامه داشته باشد و اقدامی از سوی واردکننده‌گان یا به عبارت صحیح‌تر از سوی شیائومی رخ ندهد، افزایش قیمت در گوشی های عموما اقتصادی این برند رخ می دهد و تعادل بازار بهم خورده که در نهایت به ضرر مصرف کننده نهایی خواهد بود.

​​