تلفن همراه

هشدار خطوط هوایی آمریکا: تداخل فرکانسی هواپیماها با 5G ممکن است سال‌ها باقی بماند

ICTna.ir – گروهی از نمایندگان شرکت‌های حمل و نقل مسافر و کالای ایالات متحده خطاب به قانون‌گذاران آمریکایی اعلام کردند مساله تداخل فرکانسی هواپیماها با 5G در باند C احتمالا سال‌ها به طول خواهد انجامید.

5G Aviation copy.jpg

به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، نیک کالیو که ریاست خطوط هوایی آمریکا را برعهده دارد، در یک نامه کتبی به کمیته فرعی حمل و نقل و زیرساخت مجلس گفته است باید از چالش‌های احتمالی 5G برای صنعت هوانوردی جلوگیری شود.

در این نامه آمده است: فرایندی که منجر به این کابوس عملیاتی شده، باید به عنوان یک هشدار جدی از اشتباه صنعت ارتباطات و هماهنگی دولت تلقی شود.

کایلو که گروهش نماینده آمریکن ایرلاین، یونایتد ایرلاین، فدکس و برخی ایرلاین‌های دیگر است، معتقد است: احتمالا سال‌ها و نه روزها یا هفته‌ها طول خواهد کشید تا به طور کامل و دائمی مشکلات تداخل فرکانسی 5G در باند C با ارتفاع‌سنج‌های رادیویی حل شود.

پس از هشدار صنعت هوانوردی و اداره هوانوردی فدرال (FAA) مبنی بر اینکه تداخل 5G می‌تواند بر لوازم الکترونیکی حساس هواپیماها مانند ارتفاع‌سنج‌های رادیویی تاثیر بگذارد، ورایزون و AT&T در ماه ژانویه موافقت کردند اسقرار برخی از برج‌های بی‌سیم 5G در نزدیکی فرودگاه‌ها را به تاخیر بیاندازند.

FAA هفته گذشته اعلام کرد ۲۰ مدل از ارتفاع‌سنج‌ها را پاک‌سازی کرده و ۹۰ درصد از ناوگان تجاری ایالات متحده را برای فرود در نقاط با دید کم که در آنجا شبکه 5G در باند C پیاده‌سازی شده است، تایید کرد اما با این وجود 5G بر برخی پروازها در آب و هوای بد به ویژه روی برخی از جت‌های منطقه‌ای تاثیرگذار خواهد بود.

اریک فانینگ، رییس انجمن صنایع هوا و فضای آمریکا به قانون‌گذاران این کشور گفته است پیشرفت‌هایی در حل این مشکل صورت گرفته اما هنوز به طور کامل حل نشده است و باوجود بسیاری از ابهامات باقی مانده که هنوز روی میز وجود دارد، حتی با مصالحه و همکاری هم اختلالای در آینده وجود خواهد داشت.

قرار است در جلسه مجلس، استیو دیکسون، مدیر FAA، مردیت اتول بیکر، مدیرعامل گروه صنعتی بی‌سیم CTIA و دیگران نیز اظهارات و ادله خود را ارایه کنند.


​​