تلفن همراه

آغاز راه‌اندازی لایه جدید فرکانسی ۲۳۰۰ مگاهرتز در شبکه ایرانسل

ICTna.ir – شبکه ارتباطی ایرانسل امروز راه‌اندازی لایه جدید فرکانس باند ۲۳۰۰ مگاهرتز را روی شبکه نسل چهارم خود آغاز و از پروژه توسعه ظرفیت مرکز سوئیچ اصفهان بهره‌برداری کرد.

Abbasi Irancell.jpg

به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، بیژن عباسی آرند در مراسم آنلاین راه‌اندازی این پروژه‌ها با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: با برنامه‌ریزی صورت گرفته این پروژه‌ها در مدت کمتر از ۱۰ ماه به بهره‌برداری خواهد رسید و تلاش شده تمامی استانداردهای روز دنیا در طراحی و اجرای آنها استفاده شود تا سرویس پایداری را به شبکه ایرانسل اضافه کند.

به گفته او، برای بهره‌برداری از پروژه توسعه ظرفیت مرکز سويیچ ایرانسل در اصفهان حدودا ۶۵۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صورت گرفته که ۳۰۰ میلیارد آن برای تجهیزات الکترونیکی است که در این استان نصب خواهد شد.

عباسی آرند اظهار داشت: در پروژه راه‌اندازی لایه جدید فرکانسی باند ۲۳۰۰ مگاهرتز در شبکه ایرانسل روی فناوری نسل چهارم تلفن همراه، در دو فاز اجرا دیده شده که یک فاز آن تا اردیبهشت ماه و فاز دوم آن تا مهر ماه سال ۱۴۰۱ در بیش از ۸۰۰ سایت ایرانسل به بهره‌برداری خواهد رسید تا ضمن بهبود تجربه مشترکین، ظرفیت شبکه ایرانسل به ۱۲۰۰ ترابایت در روز خواهد رسید.

او افزود: در اواخر سال گذشته موضوع واگذاری لایه فرکانسی ۲۳۰۰ مگاهرتز به ایرانسل مطرح و امسال با پهنای باند ۴۰ مگاهرتز به ایرانسل تخصیص یافت و بلافاصله برای تامین تجهیزات متناسب با شبکه اقدام شد.

به گفته او، برای راه‌اندازی این پروژه ۱۸۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صورت گرفته و از امروز با دستور وزیر ارتباطات، این لایه فرکانسی روی سایت‌های جدید ایرانسل راه‌اندازی خواهند شد.

عباسی آرند گفت: در شهرهای بزرگ، محل‌ها و مناطقی که شبکه ارتباطی ایرانسل اشباع شده یا ترافیک بالایی دارد، با اضافه کردن این لایه فرکانسی، ظرفیت جدیدی به سایت‌ها اضافه خواهد شد. این لایه روی سایت‌های موجود نصب و به سرعت وارد مدار می‌شود و بلافاصله تجربه خوبی را برای مشترکان ایجاد خواهد کرد.

او افزود: با اضافه کردن این لایه فرکانسی در ۱۸۰۰ سایت، حدود هزار ترابایت ظرفیت جدید به شبکه ایرانسل در شهرهای تهران، مشهد، شیراز، قم، کرج، اصفهان و اهواز که ترافیک بالایی دارند، اضافه خواهد شد و ضمن ارایه تجربه کاربری مطلوب به مشترکان، سرعت دانلود را نیز بهبود خواهد بخشید.

مدیرعامل ایرانسل اظهار داشت: فاز اول این پروژه با ۷۰۰ سایت تا آخر فروردین ماه ۱۴۰۱ با تمرکز در تهران، مشهد، اصفهان، شیراز و کرج که ترافیک بالایی دارند، زیر بار می‌رود و بقیه سایت‌ها نیز تا مهر ماه ۱۴۰۱ به بهره‌برداری می‌رسند. سایر سایت‌های شبکه ایرانسل نیز به مرور و با تامین تجهیزات موردنیاز در نیمه دوم سال به لایه جدید فرکانسی ۲۳۰۰ مگاهرتز مجهز خواهند شد.


​​