فناوری اطلاعات

دبیر شورای عالی فضای مجازی: باید نخبگان برای توسعه فهم فناوری های نوظهور در کشور مشارکت کنند

دبیر شورای عالی فضای مجازی از جامعه دانشگاهی کشور و نخبگان حوزه فناوری برای مشارکت در رگولاتوری حوزه فناوری های نوظهور همچون بلاکچین، هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء و توسعه دانش و فهم صحیح آن در جامعه دعوت کرد.
 
8541237.jpg
به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی، سید ابوالحسن فیروزآبادی – دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی در سومین دوره سلسله نشست های امنیت زیستی اندیشکده ارزش با بیان این مطلب افزود: تحولات نرم افزاری در حوزه اطلاعات و فناوری های اطلاعات منجر به تحولات وسیع اقتصادی مبنی بر نرم افزار شده و نظامات اداری، پولی و اقتصادی دنیا در عصر صنعتی که مواجه با خلق پول کاغذی و رواج آن و روش ها و تکنیک های مالی جدید مبتنی بر بانک داری و موسسات مالی بود را متحول کرده است.
دکتر فیروزآبادی با اشاره به بزرگ شدن بازارهای فیزیکی و توسعه آنها به بازارهای مجازی، گفت: ارکان اقتصاد دیجیتال مبتنی بر بکارگیری فناوری های نرم افزاری در این حوزه است و از خصوصیات این دوره، تفاوت در نوع پولی و خدماتی است که ارایه می شود.
وی تاکید کرد: خدمات در این عصر اجتماعی است و همه آحاد جامعه از آن استفاده می کنند و فناوری ها مولد ارزش هستند تا جایی که برخی نام اینترنت ارزش ها را بر آن گذاشته اند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی درخصوص فناوری زنجیره بلوکی، تصریح کرد: زنجیره بلوکی یک فناوری است که با استفاده از زنجیره اطلاعات و مکانیزم مرکزیت زدایی اطلاعات می تواند غیر قابل تغییر و مبتنی بر اجماع افراد، اطلاعات را ثبت و ذخیره کند که در راستای آن می توان از فناوری های دیگر همچون هش گراف (Hashgraph) و امضا دیجیتال(digital signature) استفاده کرد.
وی با بیان این که با فناوری زنجیره بلوکی یک نظام با اعتماد صفر بدون استفاده از نهادها، سازمان ها و واسط سوم بین دو فرد برقرار می شود، افزود: این فناوری کارکردهای بسیاری دارد که یکی از پرکاربردترین آنها که بیش از یک دهه وارد بازار شده است رمز ارزهاست، همچنین می توان در قراردادهای هوشمند و توکن ها از آن استفاده کرد که توکن ها کالاها و خدمات را هویت بخشیده و مدیریت مبتنی بر هویت غیر قابل انکار را محقق می کنند.
رئیس مرکز ملی فضای مجازی گفت: این در حالی است که از توکن ICO برای سرمایه گذاری و شکل گیری کسب و کارهای بزرگ در گمنامی استفاده شده و یا از توکن غیرمثلی (Non-fungible token) برای هویت بخشی به دارایی های معنوی استفاده می شود.
دکتر فیروزآبادی با اشاره به بهره برداری از این تکنولوژی در حوزه های بیمه، بانکداری ،سلامت و آموزش اعلام کرد: این تکنولوژی با ترکیب زیر مجموعه فناوری دفتر کل توزیع شده یا DLT می تواند خدمات زنجیره بلوکی خصوصی و عمومی را ترویج کند و از آن جایی که فضای مجازی با اهداف اقتصادی و اجتماعی به منظور توسعه جهانی شدن و بزرگ سازی بازارهای اقتصادی صورت گرفته و در آن نهاد گریزی با ترویج گمنامی و هویت بخشی های موقت براساس هویت مبتنی بر نقش در شبکه مطرح است، این فناوری می تواند نقش بسزایی در این حوزه داشته باشد.
وی با تاکید بر سه خصلت اجتماعی ، نهاد گریز و دانش محور بودن فضای مجازی گفت: این سه خصلت ماهیت فناوری های نوظهور همچون اینترنت اشیا و پلت فرم ها(سکوها) را می سازد که باید برای طراحی بازار ایران و آگاهی به محدودیت ها، فرصت ها و تهدیدهای آن در کشور به درک درستی از این خصیصه ها دست یابیم.
دکتر فیروزآبادی تصریح کرد: اعتماد شبکه ای که از این طریق ایجاد می شود مبتنی بر الگوریتم هاست و به همین دلیل یکی از حکمرانی های مطرح در کشورها، حکمرانی های الگوریتمی است که مولد قدرت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی است بنابراین افرادی که به دنبال توسعه فناوری های نرم افزاری با نگاه اقتصادی و تصاحب بازارهای بزرگ جهانی و جامعه محور با مدل های نو کسب و کار در استارتاپ ها هستند باید به این نوع حکمرانی توجه داشته باشند.
وی با اشاره به این که بسیاری از کشورها در ابتدای پیاده سازی این نوع حکمرانی هستند، افزود: در کشورهای اسلامی شاهد تلاش وسیعی برای بهر ه برداری از زنجیره بلوکی هستیم که موفق ترین آنها کشور امارات است که سرمایه گذاری بسیاری در حوزه رمز ارزها، بلاک چین و راه اندازی پول دیجیتال ملی و صرافی های اسلامی انجام داده است. همچنین مالزی در این حوزه پیشرو بوده و در بعضی از خدمات اداری همچون استعلام مدارک دانشگاهی و یا کشاورزی از این تکنولوژی استفاده می کند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به وضعیت کشور در حوزه بهره برداری از فناوری بلاک چین گفت: در سال های اخیر گفتمان درباره فناوری زنجیره بلوکی و رمز ارزها در کشور شده ولی متاسفانه آن چیزی که مورد توجه بخش خصوصی قرار گرفته مباحث ماینینگ و استخراج در حوزه تولید رمز ارز بوده که در نهایت نیز راه اندازی بعضی از صرافی ها و کیف های پول غیر رسمی صورت گرفته است.
وی تاکید کرد: در ایران با توجه به این که دولت بازیگر بزرگی است باید دولت به این حوزه ورود کرده تا بسیاری از مشکلات در حوزه پولی و مالی و حتی راه اندازی سکوهای قرار داد هوشمند برطرف شود که متاسفانه به دلیل عدم استفاده صحیح از آن، منجر به آسیب بازار سرمایه شده در حالی که این امکان وجود دارد که با استفاده از ایجاد توکن در بازار سرمایه به رونق آن کمک شود. همچنین در دانشگاه ها و مراکز رگولاتوری پولی و مالی، نوعی بی توجهی و عدم نبود دانش عملیاتی در این حوزه وجود دارد.
دکتر فیروزآبادی اعلام کرد: برای شکل گیری دولت دیجیتال و راه اندازی مدل دولت به مثابه پلت فرم، باید سکوهایی ایجاد شود تا بخش خصوصی نیز بتواند به ارایه خدمات در آن بپردازد اما هنوز از این زنجیره در داخل محروم بوده و شاهد نوعی عقب افتادگی تدریجی در نظامات جهانی خود همچون بانک ها و بیمه ها هستیم.
وی با اشاره به ابلاغ نظام آزمون سندباکس از بخش نامه های مرکز ملی فضای مجازی در این حوزه گفت: هنوز در حوزه زنجیره بلوکی و تکنولوژی پیشرفته در نظام آموزش سندباکس گزارشی در مرکز ملی فضای مجازی دریافت نشده که امیدوار هستیم با شکل گیری نظام های رگولاتوری فرا رشته ای و چند رشته ای و کسب دانش و فهم صحیح از فناوری نوظهور و همگرا بتوانیم با رگولاتوری مناسب شاهد یک بازار پویا، رقابتی و کارآفرین در کشور باشیم.

​​