تلفن همراه

انجمن واردکنندگان موبایل: امسال ارزش واردات موبایل ۴ میلیارد دلار بوده است

منبع: زومیت
 
انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی اعلام می‌کند که تا اوایل اسفند ماه ارزش واردات موبایل به کشور برابر با ۴ میلیارد دلار بوده است.
 
 امیر اسحاقی، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل از افزایش واردات موبایل در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال گذشته آن خبر می‌دهد و می‌گوید که امسال تعداد ۱۶ میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه موبایل وارد کشور شده است و این در حالی است که در مدت مشابه در سال ۱۳۹۹ این رقم برابر ۱۵ میلیون دستگاه بوده است.
 
آن‌طور که اسحاقی در گفت‌وگو با زومیت اعلام می‌کند درحال‌حاضر ۴۹ درصد از سهم بازار دراختیار سامسونگ است و ۲۸ درصد سهم بازار هم دراختیار شیائومی است. در این بازار نوکیا ۱۲ درصد و اپل هم ۶ درصد از نظر تعدادی سهم دارند.
 
دریافت ارز از محل صادرات خشکبار
اسحاقی در مورد برنامه دولت برای اختصاص ارز به موبایل در سال آینده به زومیت گفت: «فعلاً اتفاق جدیدی برای برنامه تخصیص ارز به واردکنندگان موبایل اتفاق نیفتاده است و چیزی که ما می‌دانیم این است که برای کالاهای برند آیفون و سامسونگ سری N ،S و Z ارز حاصل از صادرات خشکبار تعلق خواهد گرفت.» طبق توضیحات اسحاقی واردکنندگان موبایل باید از صادرکنندگانی که در سامانه مشخصی در این زمینه تعیین شده ارز مورد نظرشان را خرید کنند که قیمت این ارز هم همان قیمت ارز در بازار آزاد است. اسحاقی تأکید می‌کند که سایر برند‌های موبایل از ارز نیمایی همچنان استفاده خواهند کرد.
 
طبق گفته‌های اسحاقی مجلس از سال گذشته تعرفه و حقوق و عوارض گمرک گوشی بالای ۶۰۰ دلار را به ترتیب ۱۰ درصد اعلام کرد و تعرفه سایر برندهای موبایل را همان ۵ درصد در نظر گرفت. امسال نیز نمایندگان مجلس در بررسی بخش درآمدی بودجه حقوق ورودی واردات گوشی‌های همراه ساخته‌شده خارجی بالای ۶۰۰ دلار را ۱۲ درصد تعیین کردند. در بخش هزینه‌ای بودجه تصویب شد تا این منبع صرف حمایت از تولید گوشی‌های هوشمند داخلی و صنعت میکروالکترونیک شود.
 
اسحاقی در پاسخ به این سؤال زومیت که افزایش تعرفه گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار چه تأثیری روی بازار موبایل داشته است، گفت:
 
عملاً این کار فقط درآمد دولت را افزایش داد به این خاطر که توانست از کالای بالای ۶۰۰ دلار منابع بیشتری را کسب کند، وگرنه از نظر کنترل تعداد ورودی کالای بالا ۶۰۰ دلار تغییری در بازار ایجاد نشد. مخصوصاً این اتفاق روی کاهش واردات گوشی آیفون تأثیری نگذاشت. تا جایی که مصرف ماهانه گوشی‌های این برند که تا سال گذشته ماهانه ۶۵ هزار دستگاه بود و در ۶ ماه اخیر مصرف گوشی‌های آیفون به ۱۲۰ هزار دستگاه رسیده است.
 
او بازار موبایل را یک بازار رقابتی می‌داند که وجود ۹۰۰ شرکت که در این میان ۴۷۰ شرکت آن کار واردات انجام می‌دهند، باعث شده این بازار از تورم دور شود.

​​