باندپهن

تعرفه‌های اینترنتی در سال آینده تغییر می‌کنند

ICTna.ir – رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از بازنگری در تعرفه‌های خدمات ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال آینده خبر داد.

Abbasi Shahkouh1.jpeg

به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، صادق عباسی شاهکوه در کنفرانس ظرفیت شبکه ملی اطلاعات با محوریت FTTx با اعلام این خبر گفت: محدودیت قانونی تغییر تعرفه‌ها برای سال آینده برداشته شده و به نحو مناسبی اصلاح تعرفه‌ها را در این بخش انجام خواهد شد.

او همچنین از برگزاری مزایده واگذاری فرکانس ۳۵۰۰ مگاهرتز برای توسعه شبکه5G در سال ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: ما معتقدیم 5G مرتبط با شبکه فیبر نوری است و باید به این شبکه متصل شود.

او با اشاره به مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برای هدف‌گذاری ایجاد و توسعه شبکه دسترسی فیبرنوری، از ابلاغ مصوبه آن در هفته جاری خبر داد و افزود: مطابق این هدف‌گذاری، اپراتورها موظف هستند که حداکثر در شعاع ۵۰۰ متری کاربر، تجهیزات فیبر را نصب کرده و ظرف مدت ۳۰ روز از زمان تقاضای کاربر، نسبت به سرویس‌دهی اقدام کنند.

به گفته معاون وزیر ارتباطات، حداقل سرعت در این سرویس باید ۳۰ مگابیت باشد و در پایان این برنامه سه ساله، صد درصد خانوارها باید به این سرعت دسترسی داشته باشند. ضمن اینکه ۷۰ درصد کاربران باید به سرعت بالای ۵۰ مگابیت بر ثانیه و ۵۰ درصد کاربران به سرعت بالای ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه دسترسی داشته باشند و در پایان سال ۱۴۰۱ ظرفیت واگذاری اینترنت مبتنی بر فیبرنوری، برای ۱۰ درصد کاربران با سرعت گیگابیت بر ثانیه فراهم شود.

او اظهار داشت: حمایت دولت از این پروژه مبتنی بر توسعه شبکه فیبر نوری در مناطق با درآمدزایی کمتر است و در هشت کلان‌شهر کشور برنامه‌ای برای حمایت مالی از اپراتورها وجود نخواهد داشت.

او افزود: در مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات که باید به تایید هیات دولت نیز برسد، پیش‌بینی شده پنج درصد از حق‌السهم دولت از درآمد اپراتورهای تلفن همراه به توسعه شبکه فیبر اختصاص داده شود تا اپراتورها ترغیب شوند به سمت اتصال کاربر بروند.

عباسی با اشاره به موافقت مجلس با صرف کل درآمد وزارت ارتباطات برای توسعه زیرساخت‌ها در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ گفت: این موضوع دست ما را باز خواهد گذاشت تا به اپراتورها تسهیلات دهیم.


​​