فناوری اطلاعات

«یاسمن مقبلی» به عنوان فرمانده ماموریت «کرو-7» برای سفر به ایستگاه فضایی انتخاب شد

منبع: دیجیاتو
 
ناسا و سازمان فضایی اروپا (ESA) دو فضانورد را برای پرتاب به ایستگاه فضایی بین‌المللی در ماموریت کرو-7 اسپیس ایکس انتخاب کردند. «یاسمن مقبلی» از ناسا و «آندریاس موگنسن» از ESA به ترتیب به عنوان فرمانده و خلبان این ماموریت ایفای نقش خواهند کرد. دو کارشناس دیگر هم در آینده معرفی خواهند شد.
 
بر اساس بیانیه رسمی وب‌سایت ناسا، ماموریت کرو-7 احتمالا زودتر از سال 2023 از مرکز فضایی «کندی» در ایالت فلوریدا پرتاب نخواهد شد. مقبلی به عنوان فرمانده موگنسن و دو سرنشین دیگر را سوار بر موشک فالکون 9 اسپیس ایکس راهی ایستگاه می‌کند.
 
یاسمن مقبلی کیست؟
این ماموریت اولین پرواز فضایی یاسمن مقبلی است که در سال 2017 رسما به عنوان یکی از فضانوردان ناسا معرفی شد. او پدر و مادری ایرانی دارد اما در آلمان به دنیا آمده و در نیویورک بزرگ شده است. مقبلی تحصیلات کارشناسی خود را در رشته مهندسی هوافضا در موسسه فناوری ماساچوست (MIT) سپری کرده و مدرک کارشناسی ارشد را از مدرسه عالی نیروی دریایی کالیفرنیا به دست آورده است.
 
مقبلی به عنوان خلبان AH-1W Super Cobra و خلبان نیروی دریایی بیش از 150 ماموریت در طی 2000 ساعت با بیش از 25 هواپیما انجام داده است. او در حال حاضر دو فرزند دارد.
 
در آن سو، این ماموریت دومین پرواز فضایی موگنسن به ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد بود. او اولین بار در سال 2015 به عنوان مهندس پرواز در یک ماموریت 10 روزه به این ایستگاه رفت. موگنسن زاده کشور دانمارک است و در سال 2015 به اولین دانمارکی تاریخ تبدیل شد که به فضا رفته است. او در حال حاضر به عنوان رابط فضانوردان اروپایی در مرکز فضایی جانسون ناسا کار می‌کند.
 
فضانوردان حالا بیش از 21 سال است که در ایستگاه فضایی بین‌المللی کار و زندگی می‌کنند. تاکنون 253 نفر از 19 کشور به این ایستگاه رفته‌اند و بیش از 3000 تحقیق را انجام داده‌اند.

​​