فناوری اطلاعات

ایجاد زیرساخت‌های مناسب فناوری اطلاعات در سال جدید / برای تداوم ارائه خدمات باکیفیت در تعطیلات نوروزی در آمادگی کامل هستیم

 
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد برنامه های اولویت دار بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد را توسعه شبکه ملی اطلاعات و ارائه سرویس فیبر نوری اماکن،‌ با هدف بهبود کیفیت و سرعت دسترسی مردم و کسب و کارها به پهن باند عنوان کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد، محمدرضا پاکدل، با اشاره به اتصال همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان یزد به شبکه ملی اطلاعات در سال 1400 گفت: با توجه به اینکه همه روستاهای هدف به شبکه متصل شده‌اند در سال جدید تلاش می‌کنیم تا اقداماتی در جهت ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای تاثیر خدمات فناوری اطلاعات در رونق روستاها، توسعه صنایع ارتباطی و فناوری اطلاعات، رشد اقتصاد دیجیتال و ایجاد ارزش‌افزوده در مسیر تحول دیجیتال انجام دهیم.
وی افزود: ادارات تابعه وزارت ارتباطات و اپراتورهای ارتباطی برای تداوم ارائه خدمات باکیفیت در تعطیلات نوروزی در آمادگی کامل هستند.
پاکدل یادآور شد: با تمهیدات و هماهنگی‌های صورت گرفته، حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات استان، برای ارائه اینترنت مناسب به کاربران، انجام خدمات مخابراتی، بانکی، پستی و خدمات پیشخوان، در تعطیلات نوروزی1401 آماده خدمت‌رسانی به مردم استان هستند.
وی خاطرنشان کرد: وضعیت شیفت‌های تعطیلات نوروزی 1401حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات استان در سایت این اداره کل به آدرس yazd.ict.gov.ir قابل‌مشاهده است.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد وضعیت و جایگاه مناسب ارتباطات در استان را نتیجه تعامل و عملکرد خوب اپراتورهای ارائه‌دهنده خدمات ارتباطی و همه فعالان بخش خصوصی و دولتی دانست و گفت: استان یزد در شاخص توسعه‌یافتگی فناوری اطلاعات و ارتباطات (IDI) در رتبه سوم کشور قرار دارد و در زیر شاخص استفاده مردم از زیرساخت‌های ارتباطی و خدمات فناوری اطلاعات نیز دو پله صعود داشته و از رتبه ششم کشوری به رتبه چهارم ارتقا یافته است.
پاکدل افزود: کسب رتبه دوم در زیر شاخص سطح دسترسی مردم به زیرساخت‌های ارتباطی در ارزیابی‌های دو سال گذشته تداوم داشته و دارای رشد مستمر امتیاز بوده است و این موضوع بیانگر اهتمام وزارت ارتباطات و عملکرد خوب استان یزد در توسعه زیرساخت‌های ارتباطی در شهرها و روستاها و جاده‌های مواصلاتی که باوجود تراکم کم‌جمعیتی در استان، به‌خوبی محقق شده است.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد تصریح کرد: تمام شهرهای این استان از پوشش نسل‌های سوم و چهارم تلفن همراه برخوردارند و ضریب نفوذ دسترسی به تلفن همراه رشد دو پله‌ای و تحقق ۱۵۹.۱۶ درصدی و همچنین ضریب نفوذ دسترسی به اینترنت پرسرعت سیار رشد ۱۱۰.۸ درصدی را داشته‌اند.
وی افزود: در حوزه اینترنت پرسرعت، تعداد مشترکین ثابت و سیار استان یزد بیش از یک‌میلیون و 600 هزار مشترک با ضریب نفوذ 128 درصد است و استان یزد در این شاخص از استان‌های برتر کشور محسوب می‌شود.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد با اشاره به تحقق صددرصدی اتصال مدارس شهری و روستایی استان به شبکه ملی اطلاعات، تاکید کرد: با اتمام طرح هوشمند سازی مدارس در استان 1138 مدرسه شهری و 513 مدرسه روستایی به شبکه ملی اطلاعات متصل و از اینترنت رایگان برخوردار شدند و در حال حاضر ماهانه بیش از 115 ترابایت اینترنت رایگان به مدارس استان ارائه می‌شود.
پاکدل با اشاره به اهمیت توجه به‌سلامت دیجیتال و توسعه محصولات و محتواهای فرهنگی و دینی هم‌راستا با تحول دیجیتال از برگزاری فراخوان شناسایی طرح‌های استارت آپی، اپلیکیشن ها و نرم‌افزارهای تولیدشده در حوزه فرهنگ‌سازی و ترویج فریضه نماز، با همکاری ستاد اقامه نماز استان یزد و حمایت شورای فرهنگی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، به مناسبت هفتمین اجلاس استانی نماز خبر داد و هدف از برگزاری این فراخوان را، حمایت از مشارکت و فعالیت بخش‌های غیردولتی شامل استارت آپ ها و شرکت‌های دانش‌بنیان برای تولید محصولات نرم‌افزاری و اپلیکیشن های تولیدشده با موضوع نماز بر بستر فضای مجازی و شبکه ملی اطلاعات دانست.
وی بابیان این‌که رضایت کاربران و پاسخگویی به درخواست‌ها و شکایات ملاک اصلی موثر بودن عملکرد حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات استان یزد است، افزود: صد درصد شکایت‌های ثبت‌شده مردم استان در سامانه 195 موردبررسی قرار می‌گیرد و میانگین زمان رسیدگی اپراتورها به شکایات دریافتی در حوزه‌های تلفن ثابت و همراه، اینترنت، خدمات پستی، خدمات ارزش‌افزوده و دفاتر پیشخوان در استان یزد کمتر از 2 روز کاری است درحالی‌که SLA و تعهد اپراتورها 10 روز کاری است.
پاکدل گفت: برای اجرایی شدن پروژه‌های شبکه ملی اطلاعات و جهش در اقتصاد دیجیتال استان توافقنامه همکاری در عملیاتی سازی پروژه‌ها، بهبود شاخص‌ها و تحقق اهداف شبکه ملی اطلاعات بین مجری و دبیر شورای راهبری توسعه شبکه ملی اطلاعات و اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد، جهت ﺭﺍﻫﺒﺮﯼ ﺗﺤﻘﻖ ﺍﻫﺪﺍﻑ ﻋﻤﻠﯿﺎتی، ﺍﺟﺰﺍ ﻭ ﺍﻗﺪﺍﻡ ﺳﻨﺪ ﻃﺮﺡ ﮐﻼﻥ ﻭ ﻣﻌﻤﺎﺭﯼ ﺷﺒﮑﻪ ﻣﻠﯽ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺩﺭ ﺳﻄﺢ ﺍﺳﺘﺎﻥ یزد ﻭ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺑﻬﯿﻨﻪ ﺍﺯ ﻣﻨﺎﺑﻊ ﻭ ظرفیت‌های ﺍﺳﺘﺎﻥ ﺩﺭ ﺭﺍﺳﺘﺎﯼ ﺗﺤﻘﻖ ﺍﻫﺪﺍﻑ ﻣﺬﮐﻮﺭ، به امضا رسید.
وی افزود: از دیگر اقدامات این اداره کل برای هموار کردن مسیر توسعه و رشد اکوسیستم نوآفرینی و حمایت از کسب‌وکارهای نوپای استان، معرفی طرح‌های نوآفرین، بومواره و حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از اشتغال‌زایی و توسعه کسب‌وکارهای حوزه فناوری اطلاعات استان از طریق ارائه تسهیلات کم‌بهره 330 میلیارد ریال وجوه ارائه‌شده وزارت ارتباطات و بند الف تبصره 18است.

​​