فناوری اطلاعات

زارع پور: بسترسازی برای اشتغال‌زایی فناوری پایه از اولویت‌های وزارت ارتباطات است / ستاری: توسعه زیست بوم فناوری اطلاعات با مشارکت بخش خصوصی

 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار با معاون علمی و فناوری رییس جمهوری برنامه های این وزارتخانه برای حمایت و تقویت شرکت های دانش بنیان در حوزه ICT را تشریح و پیشنهاد تشکیل کارگروهی مشترک با معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری برای حمایت و توسعه بخش دانش بنیان حوزه ICT را ارائه کرد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عیسی زارع پور در دیدار با سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور با موضوع هم اندیشی و هماهنگی برای تقویت شرکت های دانش بنیان حوزه ICT، با اشاره به اینکه اشتغال فناور پایه از سال گذشته به عنوان یکی از برنامه های وزارت ارتباطات در اولویت ها قرار داشته است، گفت: ریل گذاری در وزارت ارتباطات بر همین اساس انجام شده است و با دستور مقام معظم رهبری، عزم ما در این حوزه بیشتر شد.
 
وی با اشاره به اینکه در حال تهیه بخشنامه ای در سه بخش برای حمایت و توسعه شرکت های دانش بنیان در حوزه ICT هستیم، افزود: بخشی اول مربوط به سرویس هایی است که می توانیم به شرکت های دانش بنیان ارائه کنیم همانند اینترنت پرسرعت، بخش دوم بسترسازی برای اشتغال زایی فناوری پایه است. در این بخش، هم تجهیزات و هم پلتفرم ها مورد توجه هستند، در حوزه تجهیزات سخت افزاری با توسعه بازار به سمت بومی سازی حرکت می کنیم و در حوزه پلتفرم های بومی که بستر مناسبی برای اشتغال زایی گسترده هستند، برنامه ویژه ای برای حمایت از آنها پیش بینی شده است.
 
زارع پور بخش سوم برنامه های حمایتی وزارت متبوع را استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان برای اجرا و واگذاری پروژه های مجموعه وزارت ارتباطات عنوان کرد.
وزیر ارتباطات در پایان سخنان خود پیشنهاد تشکیل کارگروهی مشترک با معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری را ارائه کرد تا ظرف یک هفته به پیش نویس تفاهم نامه ای برای حمایت و توسعه بخش دانش بنیان حوزه ICT برسیم.
سورنا ستاری نیز در این جلسه با اشاره به اینکه وزارت ارتباطات در حوزه استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان از گذشته فعال بوده است، گفت: این معاونت الگویی را با وزارتخانه های مختلف پیگیری می کند که توسعه زیست بوم، طرح های پرچم دار و ملی و حمایت های عمومی از سرفصل های این الگو است.
 
وی به اجرای چندین پروژه ملی در حوزه فضایی و سخت افزاری در این بخش تاکید کرد و افزود: در حوزه سخت افزاری برای رفع عقب ماندگی نیاز به حمایت های قانونی برای حضور شرکت های بزرگ داریم.
 
ستاری تصریح کرد: ما آمادگی داریم با همکاری وزارت ارتباطات چندین پروژه بزرگ ملی به خصوص در حوزه سخت افزاری را اجرایی کنیم.
 
وی به وضعیت توسعه زیست بوم حوزه ICT اشاره کرد و افزود: توسعه این زیست بوم ها و پارک های فناوری نیاز به تجدید نظر برای تسریع در راه اندازی دارد.
 
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای توسعه پارک های فناوری اشاره کرد و گفت: اگر در این حوزه از بخش خصوصی حمایت شود این بخش می تواند با پیگیری های خود بخش دولتی را نیز فعال کند.
 
ستاری از پیشنهاد وزیر ارتباطات برای تشکیل کارگروه تهیه پیش نویس حمایت از شرکت های دانش بنیان حوزه ICT استقبال و ابراز امیدواری کرد این پیش نویس ظرف یک هفته آینده آماده شود.
 
بر اساس این گزارش، در ابتدای این جلسه معاونین و مدیران وزارت ارتباطات و معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری نیز نظرات و پیشنهادات خود را درباره موضوع نشست مطرح کردند.

​​