تلفن همراه

دیوار آگهی‌های تبعیض نژادی و قومی را حذف می‌کند

 
پلتفرم «دیوار» به دلیل رفع تبعیض نژادی و توهین به قومیت‌ها، در بخش آگهی‌های سایت، کلماتی که مرتبط به قومیت‌ها می‌شود را حذف کرده است.
 
به گزارش روابط عمومی دیوار آگهی‌هایی همچون «کارگر افغانی نیازمندیم»، «کارگر مورد نیاز ترجیحا شهرستانی»، «برای باربری به یک کارگر کرد نیاز داریم» و هر نوع آگهی که در آن تبعیض نژادی و قومی به چشم بخورد از لیست آگهی‌های این سایت حذف می‌کند.
 
به عقیده دیوار اینکه نوشته می‌شود به کارگر افغانی نیاز داریم خبر از این موضوع می‌دهد که کارفرمایان به کارگری با دستمزد کمتر، کار بیشتر و بدون درخواست بیمه نیاز دارند، همین موضوع برای یک کارگر ایرانی جویای کار هم بیانگر این موضوع است که حتی شغلی با خواستن حقوق اولیه نیز ممکن نیست.
 
روابط عمومی دیوار می‌گوید نام بردن از قومیت‌ها در کارهای این چنینی، نتیجه‌ای جز تحقیر و کوچک شمردن افرادِ آن قومیت ندارد و متاسفانه بسیاری از سایت‌های کاریابی هم این آگهی‌ها را منتشر می‌کنند. به عنوان مثال «کارگر ترجیحا شهرستانی» احتمالا قدرت بدنی بالایی دارد و برای کارهای سخت و سنگین مناسب است پس قومیت یا شهر کارگر مورد نظر را در کنار آگهی خود درج می‌کند این تبعیض‌ها برای کارفرما سود مالی به همراه دارد اما برای مخاطبان انبوهی از تبعیض و تحقیر را فراهم می‌کند. به همین دلیل پلتفرم «دیوار» به عنوان سایت انتشار آگهی با میلیون‌ها کاربر، در بخش آگهی‌های سایت، کلماتی که مرتبط به قومیت‌ها می‌شود را حذف کرده است.
 
پلتفرم دیوار با این عقیده که هر نوع محدودیت نژادی مغایر با سیاست‌های دیوار است، آگهی‌های این‌چنینی را رد می‌کند و نام بردن از هیچ نژاد و قومیتی که مرتبط با کار نباشد، در زمان استخدام در سایت دیوار مجاز نیست. در واقع آگهی‌هایی با این مضمون که «فقط» کارگر ایرانی می‌گیریم و یا «فقط» کارگر یا نگهبان افغانی نیاز داریم، یا حتی به قومیت خاصی برای جذب نیرو اشاره داشته باشد، منتشر نخواهد شد. دیوار باور دارد مسائل نژادی جز شرایط کار نیست و چنین آگهی‌هایی موجب تبعیض نژادی می‌شود.
 
کارفرمایان باید بر اساس توانایی افراد و فارغ از قومیت و نژاد با کارجوها در تماس باشند. دیوار این گام را در جهت فرهنگسازی در حوزه کاریابی برداشته است و می‌گوید: همه افراد دارای توانایی‌های مختلفی هستند که می‌توانند شغل خود را براساس آن انتخاب کنند و هیچ نیازی نیست تا به نژاد و یا قومیت افراد اشاره‌ای شود.

​​