تلفن همراه

نوکیا از روسیه خارج شد

ICTna.ir – نوکیا، شرکت فنلاندی تامین‌کننده تجهیزات شبکه مخابراتی، اعلام کرد فعالیت خود را در روسیه متوقف می‌کند اما اقدامات لازم را برای پشتیبانی از شبکه‌های موجود انجام خواهد داد.

Nokia Russia.jpeg

به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، پیرو اعلام اریکسون مبنی بر خروج از روسیه، نوکیا، غول تجهیزات مخابراتی اروپای شمالی هم اعلام کرد از این منطقه خارج خواهد شد اما به قراردادهای قبلی خود برای پشتیبانی از شبکه‌های موجود پایبند است.

در اطلاعیه‌ای که از سوی نوکیا منتشر شده، آمده است: از همان روزهای نخست حمله روسیه به اوکراین برای نوکیا واضح و مبرهن بود که ادامه حضور در این کشور ممکن نیست. طی هفته‌های گذشته تحویل تجهیزات را به حالت تعلیق درآوردیم، کسب و کار جدید را متوقف کردیم و فعالیت‌های محدود حوزه تحقیق و توسعه را نیز به خارج از روسیه منتقل خواهیم کرد.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: اکنون می‌توانیم خروج از بازار روسیه را به طور رسمی اعلام کنیم و در طول این فرایند، اولویت ما امنیت و حفظ سلامت کارکنان‌مان خواهد بود.

نوکیا گفته است:‌ به دلایل بشردوستانه، دولت‌های غربی نسبت به خطر آسیب زیرساخت‌های حیاتی شبکه مخابراتی در روسیه ابراز نگرانی کرده‌اند و از سوی دیگر بر اهمیت تامین پایدار جریان اطلاعات و دسترسی به اینترنت برای مردم روسیه تاکید کرده‌اند. برهمین اساس همانطور که از این بازار خارج خواهیم شد، پشتیبانی لازم از شبکه‌های موجود را به عمل خواهیم آورد و برای دریافت مجوزهای مربتط با پشتیبانی از شبکه‌های موجود براساس تحریم‌های اعمال شده اخیر اقدام خواهیم کرد.

به نظر می‌رسد واحد تحقیق و توسعه نوکیا در سنت‌پترزبورگ از ۱۶۰ نیروی انسانی تشکیل شده و به آنها گفته شده این سایت به زودی تعطیل خواهد شد و به زودی به آنها پیشنهاد تغییر موقعیت جغرافیایی و احتمال مهاجرت به فنلاند داده خواهد شد.

طبق اعلام نوکیا، روسیه در سال ۲۰۲۱ کمتر از دو درصد از فروش خالص این شرکت را به خود اختصاص داده بود و خروج از این کشور تاثیری بر صورت‌های مالی سال ۲۰۲۲ نخواهد داشت.


​​