فناوری اطلاعات

پلیس فتا تهران بزرگ: در پرداخت فطریه مراقب کلاهبردارن اینترنتی باشید

منبع: دیجیاتو
 
 پلیس فتا تهران بزرگ با بیان اینکه، مردم در پرداخت فطریه و کفاره، مراقب کلاهبرداران اینترنتی باشند، درباره درگاه‌های پرداخت و لینک‌های نامعتبر هشدار داد.
 
پلیس فتا تهران بزرگ، در اطلاعیه‌ای با هشدار جدی به شهروندان درباره کلاهبرداری‌های اینترنتی اعلام کرد: «افرادی که به صورت اینترنتی قصد پرداخت کفاره و فطریه دارند حتما دقت داشته باشند هنگام پرداخت به افراد ناشناس اعتماد نکنند و فطریه و کفاره خود را به نهادهای معتبر پرداخت کنند.»
 
در این اطلاعیه با تاکید بر اینکه کاربران از کلیک کردن بر روی لینک‌هایی که از منابع ناشناس به عنوان خیریه ارسال می‌شود، خودداری کنند. درباره امکان کلاهبرداری به این شیوه هشدار جدی داده شد.
 
همچنین پلیس فتا در بخش دیگری از این اطلاعیه با بیان اینکه کاربران نذورات خود را فقط به حساب نهادها و موسسات دولتی و قابل اطمینان واریز کنند، درباره لینک‌های نامعتبر هشدار داد.
 
 
در سایت‌های نامعتبر فطریه ندهید
همچنین پلس فتا درباره پرداخت نذورات در سایت‌های نامعتبر و حساب‌های شخصی هشدار داد و از مردم خواست تا از این موضوع اجتناب کنند.
 
بر اساس توضیحات پلیس فتا در آستانه عید فطر، کلاهبرداران سایبری با سوءاستفاده از پرداخت اینترنتی فطریه در فضای مجازی شروع به فعالیت کرده‌اند و اقدام به انتشار  تبلیغات جعلی برای دریافت فطریه از شهروندان کرده‌اند.
 
در این تبلیغات جعلی؛ شیادان سایبری، با انتشار تصاویر افراد بی‌سرپناه و همچنین کودکان بیمار، خانواده‌های نیازمند و...  در فضای مجازی سعی در برانگیختن احساسات و عواطف شهروندان دارند و سپس با معرفی درگاه‌های جعلی و یا شماره حساب شخصی اقدام به سوء‌استفاده از نیت خیر کاربران می‌کنند.
 
نکته‌ای که پلیس فتا تاکید دارد شهروندان به آن دقت کنند این است که کمک‌های نقدی و غیر نقدی به نیازمندان و همچنین فطریه خود را فقط به مراکز مجاز و معرفی شده توسط نهاد‌های رسمی کشور تحویل دهند و از پرداخت هرگونه مبلغی به شماره حساب‌های معرفی شده در کانال‌ها و گروه‌ها در شبکه‌های اجتماعی خودداری کنند.
 
شهروندان در صورت پرداخت اینترنتی نیز باید هوشیار باشند و نسبت به جعلی نبودن درگاه پرداخت اطمینان حاصل کنند و به این نکته دقت کنند که آدرس همه درگاه‌های پرداختی معتبر به shaparak.ir  ختم می‌شود.

​​