تلفن همراه

هواوی: شبکه‌های 5.5G می‌توانند سرعت ۱۰ گیگابیت‌برثانیه را برای ۱۰۰ میلیارد اتصال بی‌سیم ارائه دهند

منبع: زومیت
 
شرکت هواوی مدعی شده است راهکار 5.5G این شرکت می‌تواند تجربه‌ی سرعت ۱۰ گیگابیت برثانیه را برای حدود ۱۰۰ میلیارد اتصال اینترنتی بی‌سیم ارائه کند.
 
استقرار شبکه 5G نویددهنده‌ی سرعت فوق‌العاده بالا است اما چالش‌هایی در مسیر گسترش این فناوری وجود دارد. با افزایش استفاده از گوشی‌های هوشمند، میلیاردها دستگاه نیاز به دسترسی مطمئن به اتصال اینترنت بی‌سیم دارند. هواوی رویکرد جدید 1+1+N را پیشنهاد کرده که می‌تواند سرعتی معادل ۱۰ گیگابیت برثانیه برای حدود ۱۰۰ میلیارد اتصال ارائه دهد.
 
به گزارش Neowin، گان بین، مدیر ارشد بازاریابی راهکارهای بی‌سیم هواوی در اجلاس جهانی تحلیل‌گر هواوی ۲۰۲۲ (HAS) سخنرانی اصلی خود را با عنوان «اکتشاف بی‌پایان برای آغاز سفری جدیدی با 5G» ارائه کرد. وی در بخشی از توضیحات خود گفت:
 
5.5G با ارائه‌ی تجربه‌ی فراگیر ۱۰ گیگابیت‌برثانیه برای ۱۰۰ میلیارد اتصال، تحویل محتوای دیجیتال و هوشمندسازی را بهبود می‌بخشد. هواوی به‌همراه شرکای خود، پهنای باند فوق‌العاده بالا، بازسازی طیف Uplink، رابط‌های هوای سبز، ELAA-MM و هوش بومی را بررسی می‌کند تا در ساخت شبکه‌های 1+1+N به اپراتورها کمک کند و قابلیت‌های شبکه را نیز ارتقا دهد.
 
درحالی‌که جهان درحوزه‌ی 5G رقابت می‌کند، هواوی به‌دنبال ارتقای تدریجی به نسل بعدی این فناوری است. درحالی‌که 5G وعده افزایش تصاعدی سرعت و کاهش نرخ تأخیر را می‌دهد، این فناوری می‌تواند به میلیون دستگاه مرتبط با اینترنت اشیا (IoT) نیز کمک کند. شبکه‌های 5.5G پیشنهادی می‌تواند به تقویت دیجیتالی شدن و هوشمندسازی کمک کند. برای دستیابی به این هدف، شبکه‌های تلفن همراه نیاز به دسترسی و تضمین تجربه‌ی سرعت ۱۰ گیگابیت‌برثانیه دارند به‌طوری‌که نرخ تأخیر همچنان درحد چند میلی‌ثانیه باقی بماند.
 
ازنظر تئوری زیرساخت آزمایشی شبکه‌ی 5G می‌تواند سرعتی درحدود پنج گیگابیت‌برثانیه ارائه دهد. هواوی اعلام کرد صنعت مخابرات برای ارائه‌ی تجربه‌ی سرعت ۱۰ گیگابیت‌برثانیه باید یک لایه‌ی جدید روی شبکه‌ی پایه‌ی 5G موجود قرار دهد. این اقدام نرخ تأخیر کم شبکه را تضمین کرده و همچنین می‌تواند با اطمینان پذیرای موج جدید دستگاه‌های متصل به اینترنت باشد.
 
شبکه‌های 5.5G برای بهره گرفتن از رویکرد 1+1+N حداقل به یک طیف یک گیگاهرتزی نیازی دارند تا تجربه‌ی سرعت ۱۰ گیگابیت‌برثانیه روی آن‌ها تضمین شود. هواوی برای اطمینان از پوشش مشترک بین باند C و باندهای بالاتر براساس آرایه‌های آنتن بسیار بزرگ، استفاده از آنتن بسیار بزرگ آرایه‌ی MIMO (ELAA-MM) را پیشنهاد کرده است.
 
هواوی صرفاً پارامترهای موردنیاز برای مقیاس‌پذیری قابل اعتماد اکوسیستم اینترنت پرسرعت روی گوشی‌های هوشمند را پیشنهاد کرده است. اگرچه امکان دارد در آینده میلیاردها اتصال اینترنت بی‌سیم فعال وجود داشته باشد، تصمیم‌گیری نسبت به استفاده از بهینه‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین راهکارها، به‌عهده‌ی شرکت‌های مخابراتی است.

​​