تلفن همراه

ممنوعیت واردات آیفون از نیمه دوم 1401 رخ خواهد داد

منبع: تکرارتو
 
«حسن شجاعی» از ممنوعیت واردات آیفون و دیگر دستگاه‌های شرکت اپل تا پایان نیمه اول سال 1401، خبر داد. طبق این اعلامیه، می‌توان گفت از شهریور ماه، دیگر شاهد عرضه گوشی‌های برند اپل در کشور نخواهیم بود. در ادامه، با جزئیات بیش‌تر این خبر با تکراتو همراه باشید.
 
«حسن شجاعی»، رئیس کمیسیون اصل نود قانون اساسی در مجلس شورای اسلامی، در مصاحبه اخیر خود اعلام کرد واردات هرگونه کالای آمریکایی لوکس به ویژه محصولات شرکت اپل، از نیمه دوم سال ممنوع خواهد شد. همچنین وی بر ممنوعیت واردات آیفون تاکید بسیار کرد و خواستار اجرای سرسختانه این موضوع شد. او همچنین در ادامه مصاحبه خود گفت ممنوعیت واردات این برند طبق فرمایش مقام معظم رهبری و تاکید وی بر منع واردات کالای لوکس آمریکایی، باید اعمال گردد و همچنین کمیسیون اصل نود قانون اساسی در مجلس شورای اسلامی تهدید کرده است که اگر دولت در زمینه منع واردات کالاهای لوکس و گوشی‌های آیفون اقدامی انجام ندهد، خود کمیسیون اصل نود وارد می‌شود و  برای اجرای این موضوع پیگیری‌های لازم را انجام خواهد داد.
 
ممنوعیت واردات آیفون از پایان نیمه اول سال 1401
مقام معظم رهبری در سخنرانی خود در سال گذشته در رابطه با واردات کالاهای لوکس به خصوص گوشی آیفون و همچنین خرید ملک در خارج از ایران گفت: «واردات بی‌رویه چیز خطرناک و مهمی است. گاهی این واردات، واردات لوکس است یعنی هیچ نیاز به آن نیست. شنیدم که برای واردات یک نوع گوشی لوکس آمریکایی در سال 98 حدود نیم میلیارد دلار مصرف شده است؛ البته بخش خصوصی این کار را می‌کند، منتها دولت باید جلوی آن را بگیرد.»
 
 
«علی خضریان»، سخنگوی کمیسیون اصل نود قانون اساسی در مجلس شورای اسلامی، در همین خصوص اعلام کرد طبق وعده‌های وزیر اقتصاد و وزارت صمت، ممنوعیت واردات آیفون از نیمه دوم سال 1401 اجرا خواهد شد. مخالفان و منتقدان، معتقدند که گوشی‌های آیفون جزو کالاهای لوکس بوده و نباید ارز کشور برای واردات ابن گوشی‌ها صرف شود. همچنین معتقدند که این محصولات با وجود ارزبری بالا، تنها نیاز افراد محدودی از جامعه را تامین می‌کند؛ پس ضرورتی بر واردات مداوم این کالاها وجود ندارد و ادامه‌ی واردات این محصولات کار اشتباهی است.
 
گفتنیست که با وجود بالا رفتن تعرفه‌های محصولات برند اپل و افزایش چشمگیر قیمت گوشی‌های آیفون در چند سال اخیر، اما همچنان موضوع ممنوعیت واردات آیفون با مخالفت‌های جدی مواجه شده است. به هر حال باید منتظر ماند و دید که مسئولین مربوطه تا چه حد به وعده‌های خود عمل خواهند کرد و محصولات آیفون تا چه زمانی در بازار ایران، عرضه می‌شوند.

​​