تلفن همراه

آیفون ۱۵ ممکن است با مودم ۵G اختصاصی راهی بازار شود

منبع: دیجی کالا
 
اپل طی چند سال اخیر توجه ویژه‌ای به حوزه‌ی مودم‌های ۵G نشان داده تا در این زمینه دیگر نیازی به استفاده از مودم‌های ساخت کولکام نداشته باشد. حالا بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، اپل ممکن است از سال ۲۰۲۳ برای سری آیفون ۱۵ به بهره‌گیری از مودم ۵G اختصاصی روی بیاورد.
 
روی هم رفته اپل از جمله شرکت‌هایی است که به مخفی‌کاری گسترده برای برنامه‌های خود شهرت دارد اما حتی این شرکت هم نمی‌تواند برنامه‌های بزرگ و مهم خود را مخفی کند. در رابطه با تلاش اپل برای ساخت مودم ۵G نیز نشانه‌های موثق و متعددی وجود دارد. به عنوان مثال این شرکت در سال ۲۰۱۹ بخش مودم موبایل اینتل را به همراه ۲۲۰۰ کارمند شاغل در این بخش تصاحب کرد. همچنین در شهر سن‌دیگو که مقر کوالکام در آن قرار دارد، اپل حدود ۱۴۰ فرصت شغلی برای نیروهای متخصص در زمینه‌ی مودم‌ موبایل ایجاد کرده است. در ضمن سال گذشته یکی از مدیران ارشد کوالکام اعلام کرد که آن‌ها انتظار دارند در سال ۲۰۲۳ فقط ۲۰ درصد از مودم‌های ۵G آیفون را تامین کنند. این در حالی است که در حال حاضر تمام این مودم‌ها از طرف کوالکام ارائه می‌شود.
 
روی هم رفته استفاده از مودم ۵G اختصاصی مزایای زیادی برای اپل به همراه دارد. مهم‌ترین مزیت بحث هزینه‌ها است. اگرچه در ابتدا برای طراحی و ساخت این مودم‌ها میلیاردها دلار هزینه کرده، اما در عرض چند سال تمام این هزینه‌ها جبران می‌شود. همچنین با استفاده از مودم اختصاصی، اپل می‌تواند با تغییر در طراحی و تنظیمات آن‌ها، سرعت این مودم‌ها را افزایش دهد و همچنین مصرف انرژی را هم پایین بیاورد.

 
با وجود اینکه اپل سال‌هاست برای گجت‌های مختلف خود از چیپست اختصاصی بهره می‌برد و حالا هم کامپیوترهای مک با تراشه‌های اختصاصی این شرکت راهی بازار می‌شوند، اما در کل ساخت مودم‌های ۵G اصلا کار راحتی نیست. در همین زمینه می‌توانیم به اینتل اشاره کنیم که بعد از سال‌ها تلاش در این حوزه، در نهایت این پروژه را کنار گذاشت. اما با توجه به خبرها و گزارش‌های منتشر شده، ظاهرا برنامه‌های اپل مطابق انتظار مدیران این شرکت پیش رفته‌اند.
 
طبق شایعات مطرح شده، سال آینده مدل‌های پرو آیفون ۱۵ همراه با دوربین پریسکوپی راهی بازار می‌شوند. همچنین یکی دیگر از افشاگران مشهور مدعی شده که اپل قصد دارد برای تمام مدل‌های سری آیفون ۱۵ از نمایشگر حفره‌دار بهره ببرد. در کل این گوشی‌ها به لطف تراشه‌ و مودم اختصاصی، بدون شک در زمینه‌ی اینترنت ۵G حرف زیادی برای گفتن خواهند داشت.
 
به نظر شما استفاده از مودم‌های ۵G اختصاصی برای آیفون، آیپد و شاید مک منجر به بهبود این محصولات خواهد شد؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما و دیگران در میان بگذارید.

​​