رگولاتوری

تبادل تفاهم نامه رگولاتوری و ۹ اپراتور برای اجرای پروژه فیبرنوری در کشور

 
 
همزمان با روز جهانی ارتباطات و مراسم افتتاح پروژه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تفاهم نامه میان رگولاتوری و ۹ اپراتور رایتل،، شاتل، آسیاتک، فناپ تلکام،صبانت، ایرانیان نت، گسترش ارتباطات مبنا، های وب و پیشگامان با هدف تقسیم کار اجرای پروژه توسعه دسترسی مبتنی بر فیبر نوری در کشور تبادل شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، صادق عباسی شاهکوه در این مراسم با اشاره به اینکه پوشش دسترسی ۲۰ میلیون خانوار به فیبر نوری در طی سه سال آینده از برنامه های مهم دولت سیزدهم و وزارت ارتباطات است، گفت: رگولاتوری برای پیگیری و اجرای این برنامه در سه بخش اقداماتی را عملیاتی کرده که بخش اول آن مربوط به تامین منابع مالی است و در این راستا با تصویب هیات وزیران هشت واحد درصد از حق السهم اپراتورهای موبایل و سه واحد درصد از حق السهم اپراتورهای ثابت، برای توسعه شبکه ارتباطات ثابت مبتنی بر فیبر نوری تخصیص می یابد.
وی افزود: البته این رقم در دولت قبلی به میزان سه واحد درصد تصویب شده بود و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی پیشنهاد کرده بود این مبلغ به ۵ واحد درصد افزایش پیدا کند. ولی هیات دولت مبلغ ۸ واحد درصد را تصویب کرد که صرف نظر از مباحث مالی، نشان می دهد عزم دولت برای توسعه ارتباطات ثابت در کشور جدی است.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور تصریح کرد: موضوع دوم تقسیم کار برای اجرای پروژه فیبر نوری بود که در مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات هم مشخص شد این پروژه ملی بایستی به صورت موازی در سراسر کشور انجام شود و بر همین مبنا بین اپراتورهای ثابت و سیار، تقسیم کار انجام شود که با مکاتبه و دعوت از تمامی اپراتورهای ثابت و سیار و شرکت ایرانیان نت و برگزاری جلسه، امروز ۹ اپراتور برای تبادل تفاهم نامه و اجرای پروژه اعلام آمادگی کرده اند.
عباسی شاهکوه تلاش برای رفع موانع اجرای پروژه را یکی دیگر از اقدامات رگولاتوری عنوان کرد و گفت: رفع موانع اجرای پروژه بصورت مستمر در طول سه سال آینده انجام خواهد شد. در گام اول این موضوع در بودجه سالانه کل کشور به تصویب رسید که به منظور بهره‌گیری از منابع ملی برای سرعت بخشی به توسعه شبکه ملی اطلاعات، تمامی دستگاههای اجرایی و نهادهای عمومی مکلف هستند با اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و در صورت داشتن ظرفیت، ابنیه و زیرساخت‌های خود از قبیل تیرهای انتقال، کانال‌ها، داکت‌ها و فضاهای مناسب تجهیزات ارتباطی خود را منطبق با تعرفه‌های مصوب کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در اختیار اپراتورهای مخابراتی قرار دهند.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اشاره به اینکه تقسیم کار بین اپراتورها همچنان ادامه خواهد داشت، گفت: به غیر از ۸ کلان شهر کشور، حمایتهای دولتی در سایر شهرها، برای اپراتورهایی که مسئولیت توسعه فیبر نوری را بعهده بگیرند، ادامه خواهد داشت.در حال حاضر در قالب تفاهم نامه امروز میان رگولاتوری و ۹ اپراتور، پروژه توسعه فیبر نوری در شهر قدس از سوی رایتل، در قزوین از طریق شاتل، در کرمانشاه از سوی آسیاتک، در شهر رشت از سوی فناپ، در بوشهر از سوی صبانت، در سمنان از طریق ایرانیان نت، در اراک از طریق اپراتور مبنا، در ایلام از سوی های وب و در یزد از طریق اپراتور پیشگامان اجرایی می شود.
عباسی شاهکوه با تاکید بر اینکه در اجرای پروژه توسعه فیبر نوری همه ما در قالب وزارت ارتباطات و رگولاتوری در کنار اپراتورها هستیم، اظهار کرد: اجرای پروژه فیبر نوری علاوه بر توسعه ارتباطات ثابت، زیرساخت خوبی را برای توسعه G در کشور فراهم خواهد کرد.
 

​​