تلفن همراه

مشخصات نمایشگر پیکسل ۷ و ۷ پرو لو رفت

منبع: دیجی کالا مگ
گوگل به احتمال بسیار فراوان قرار است پاییز امسال از پیکسل ۷ و پیکسل ۷ پرو رونمایی کند که در همین راستا امروز شاهد افشای مشخصات فنی نمایشگر این دو گوشی بودیم.
گوگل در تلاش است برای رقابت با اپل در بازار آمریکا، فعالیت خود را در ساخت گوشی‌های هوشمند افزایش دهد. در همین راستا حتی با سامسونگ وارد همکاری شده تا بتواند تراشه‌ای اختصاصی برای محصولات خود تولید کند. تراشه‌ای تحت عنوان «تنسور» که در زمینه‌ی هوش مصنوعی، فوق‌العاده قدرتمند و مجهز است. این تراشه در حال حاضر در سری پیکسل ۶ بکار گرفته شده اما گفته می‌شود نسل بعدی آن با قدرت پردازشی و گرافیکی بیشتر و امکانات جذاب‌تر، در سری پیکسل ۷ مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
 
سری پیکسل ۷ در رویداد I/O اخیر گوگل که اوایل این ماه برگزار شد، رونمایی نشد، اما شرکت آمریکایی تیزری را از آن‌ها منتشر کرد. تیزری که در واقع فقط طراحی پنل پشتی این دو محصول را به ما نشان داد که به لطف آن متوجه شدیم سری جدید از پرچم‌داران گوگل فقط از لحاظ طراحی دوربین‌ها روی ماژول با نسل قبل تفاوت خواهند داشت.
 
امروز اما خبر دیگری در رابطه با این گوشی‌ها منتشر شده که به لطف آن توانستیم از مشخصات نمایشگر پیکسل ۷ و ۷ پرو مطلع شویم. اینطور که به نظر می‌رسد، پیکسل ۷ به عنوان پرچم‌دار مدل استاندارد گوگل قرار است نمایشگری ۹۰ هرتزی داشته باشد که وضوح آن به +FHD یا همان ۲۴۰۰ × ۱۰۸۰ پیکسل می‌رسد. این در حالی است که نمایشگر مدل پرو، ۱۲۰ هرتزی و با وضوح ۳۱۲۰ × ۱۴۴۰ خواهد بود. اگر خبرهای مربوط به گوشی‌های گوگل را دنبال کرده باشید، به احتمال فراوان این اعداد و ارقام برایتان آشنا خواهند بود که حق هم دارید؛ چرا که گوگل دقیقا از همین نمایشگرها برای دو گوشی پیکسل ۶ و ۶ پرو استفاده کرده است.
این اطلاعات را تقریبا می‌توان رسمی دانست چرا که از پروژه‌ی متن باز اندروید می‌آید. ظاهرا وب‌سایت ۹to5Google متوجه شده که گوگل درایورهایی را برای دو نمایشگر جدید توسعه داده که یکی از آن‌ها C10 و دیگری P10 نام‌گذاری شده‌اند. نام رمز گوشی پیکسل ۷ «Cheetah» (چیتا = نوعی گربه‌سان) و نام رمز پیکسل ۷ پرو هم «Panther» (پلنگ = نوعی گربه‌سان) است. اگر به حرف نخست هر نام رمز دقت کنیم، می‌بینیم که نمایشگرهای یادشده به احتمال بسیار فراوان به دو گوشی مورد انتظار گوگل مربوط هستند. این خبر، یک چیز دیگر را هم به ما می‌فهماند و آن این است که سامسونگ وظیفه‌ی ساخت پنل‌های سری پیکسل ۷ را برعهده خواهد داشت. چون شماره مدل آن‌ها با شماره مدل نمایشگرهای سری پیکسل ۶ که سامسونگ آن‌ها را تولید کرده مشابه است.
 
البته شماره مدل نمایشگر بکار رفته در پیکسل ۶ پرو با پیکسل ۷ پرو متفاوت است و نشان از پیشرفت دارد. از آن‌جایی هم که مشخصات فنی نمایشگر گوشی مورد انتظار گوگل نظیر رفرش‌ریت و وضوح تصویر با مشخصات نمایشگر بکار رفته در پیکسل ۶ پرو کاملا یکسان است، بنابراین انتظار می‌رود اگر قرار باشد شاهد بهبودی باشیم، در بخش‌هایی نظیر میزان روشنایی، مصرف انرژی، چگالی تصویر و مواردی از این دست باشد.
 
همچنین به نظر می‌رسد گوگل می‌خواهد نمایشگر پیکسل ۷ را ۱ میلی‌متر باریک‌تر و ۲ میلی‌متر کوتاه‌تر از نمایشگر پیکسل ۶ در نظر بگیرد. در نتیجه‌ی این موضوع، پیکسل ۷ اندکی کوچک‌تر و جمع و جورتر خواهد بود. در طرف مقابل به نظر می‌رسد پیکسل ۷ پرو دقیقا همان اندازه‌ای را خواهد داشت که پیکسل ۶ پرو دارد. اما یک قابلیت خوب پیکسل ۷ پرو این است که از وضوح تصویر ۱۰۸۰P بومی پشتیبانی می‌کند که این یعنی در حالت ذخیره‌ی انر‌ژی (Low Power Mode)، در مصرف باتری به شکلی چشمگیر صرفه‌جویی خواهد شد.
 
در حال حاضر دو خبر تقریبا می‌توان گفت مطمئن در رابطه با سری پیکسل ۷ در اختیار داریم؛ نخست اینکه اندازه‌ی آن‌ها تفاوت معناداری با نسل قبل نخواهد داشت و دوم اینکه از لحاظ ظاهری و مشخصات نمایشگر هم شاهد تغییراتی انقلابی نخواهیم بود. بنابراین به نظر می‌رسد سری پیکسل ۷ در واقع همان گوشی‌ها با پردازنده‌ای جدیدتر و قدرتمندتر باشند. هرچند فعلا چند ماهی تا رونمایی از آن‌ها زمان باقی مانده و باید منتظر ماند و دید چه اطلاعات دیگری در رابطه با آن‌ها منتشر می‌شود.

​​