فناوری اطلاعات

دبیر شورای عالی فضای مجازی: در چیستی فضای مجازی با مشکلاتی دست به گریبان هستیم

منبع: مهر
دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه هنوز در چیستی فضای مجازی با مشکلاتی دست به گریبان هستیم، گفت: دچار فقر مفرط در حوزه مطالب و مباحث عصر فضای مجازی هستیم.
 
سید ابوالحسن فیروزآبادی در آئین رونمایی از یکصدمین گزارش عصر فضای مجازی که توسط پژوهشگاه فضای مجازی برگزار شد، افزود: باید از دوران ادراک فضای مجازی وارد دوران فهم این فضا شویم. چرا که دوران ادراک مبتنی بر فرد بوده اما دوران فهم، دستیابی به فهم مشترک و در نهایت پیشرفت و پارادایم را به دنبال خواهد داشت.
 
وی با اشاره به اینکه به دلیل ماندن در مرحله ادراک در حوزه فضای مجازی، با مشکلاتی دست به گریبان هستیم، تصریح کرد: گزارش‌های عصر فضای مجازی، به دنبال آسیب شناسی صورت گرفته در این حوزه در پژوهشگاه فضای مجازی آغاز شد و توانست در جهت رفع این آسیب تا حدودی گام‌مناسبی بردارد.
 
فیروزآبادی گفت: در این‌میان آسیبی که مورد شناسایی قرار گرفت فقر مفرط در حوزه مطالب و مباحث عصر فضای مجازی با وجود تاکید رهبر معظم انقلاب و مسئولان مبنی بر تحولات این فضا بود.
 
وی با تاکید بر تغییر نگاه مرکز ملی فضای مجازی از نگاه تقلیل گرایانه به فضای مجازی به تحولی تمدن ساز، افزود: باید این فضا به عنوان یک تحول و عصری تمدن ساز و یک دوره متمایز از بشریت شناخته شده و یک زیست بوم در تمام‌حوزه های انسانی شامل علوم و فناوری و شئون حقوقی، امنیتی، فرهنگی و اقتصادی ایجاد شود. چرا که در تمامی این شئون شاهد تحولی عمیق هستیم.
 
دبیر شورای عالی فضای مجازی اظهار داشت: این تحول عمیق در حوزه تکنولوژیک که جنبه مادی دارد قابل رؤیت بوده و مظاهر آن دیده و مدل‌های جدید درک و تفاوت‌های آن بررسی می‌شود. اما در تحولات چشمگیر اجتماعی، اقتصادی و سیاسی ساختارهای موضوعی به ساختار شبکه ای تبدیل می‌شوند؛ به طوری که در تحولات سیاسی شاهد تغییر روابط دولت‌ها و ملت‌ها، جهانی شدن و تغییر قواعد بین المللی هستیم.
 
به گفته وی در حوزه اقتصادی، تحول خدمات به صورت عمیقی ایجاد شده و در حوزه اجتماعی نیز شاهد زندگی و ساختارهای شبکه ای هستیم.
 
رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به تحولات عمیق و پیچیده این حوزه‌ها تصریح کرد: با وجود چنین تحولاتی و به دنبال عصر فضای مجازی به لحاظ فلسفی و پیاده سازی، تئوری پیچیده ای مورد توجه است که همه این موارد از شتاب گیری تحولات در تمامی حوزه‌ها حکایت دارد به طوری که در این شرایط آثار چاپی دیگر پاسخگو نیست.
 
وی با تاکید بر اینکه هنوز در چیستی فضای مجازی با مشکلاتی دست به گریبان هستیم، افزود: باید با مفهوم سازی به مفهوم‌مشترکی دست یابیم تا مورد قبول عقلا، نخبگان و لایه‌های مختلف اجتماعی جامعه قرار گیرد چرا که معتقدیم فضای مجازی پیش از هرچیزی یک فضای اجتماعی است و هرچند انتشار جزوه و کتاب به عنوان نخستین گام مورد توجه قرار می‌گیرد اما نباید به آن بسنده کرد.
 
ضرورت افزایش تعاملات بین‌المللی توسط پژوهشگاه فضای مجازی
 
عبدالحسین کلانتری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و رئیس سابق پژوهشگاه فضای مجازی نیز در این مراسم با تاکید بر اینکه اتفاق بزرگی در پژوهشگاه فضای مجازی رخ داده است، گفت: در مدت حضور بنده در این پژوهشگاه اقدامات و گام‌های اولیه برخی از موارد برداشته شد که با جابجایی صورت گرفته به نتیجه نرسید؛ یکی از این موارد، افزایش تعاملات بین المللی از سوی پژوهشگاه فضای مجازی بود.
 
وی افزود: در حال حاضر ظرفیت بالایی در حوزه آموزشی، پژوهشی و شکل گیری توافق هاب بین الملل پژوهشگاه فضای مجازی وجود دارد که باید از این ظرفیت استفاده شود.
 
کلانتری با تاکید بر ضرورت عمق بخشی به ادراک از فضای مجازی تصریح کرد: باید ضمن وارد شدن پژوهشگاه فضای مجازی به عرصه‌های اجرایی، دوره‌های ترویجی و آموزشی نیز برای دستگاه‌ها افزایش یافته و بسته‌های آموزشی برای مخاطبان خاص پیش بینی شود.
 
معاون وزیر علوم بر شکل دهی به اجماع بین ذی‌نفعان فضای مجازی تاکید و اظهار کرد: پوشش همه حوزه‌ها در پژوهشگاه فضای مجازی، داشتن هویت مستقل پژوهشگاه و شکل گیری تدریجی سایر ارکان در این پژوهشگاه از اولویت‌هایی است که باید در دستور کار قرار گیرد.
 
منشورات پژوهشگاه فضای مجازی
 
در این مراسم حسین مطلبی رئیس پژوهشگاه فضای مجازی نیز با اشاره به انتشار یکصدمین گزارش عصر فضای مجازی گفت: اصلی ترین گزارش‌های منتشر شده، گزارش‌های عصر فضای مجازی است که در حوزه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی تلاش شد درک عمیقی از تحولات حوزه فضای مجازی برای سیاست گذاران، محققان و برنامه ریزان ایجاد کند.
 
وی اظهار کرد: نوع دوم گزارش‌های منتشر شده از سوی پژوهشگاه فضای مجازی، گزارش‌های سریع هستند که در آن‌ها به جای پرداختن به عمق مسائل، نگاهی سریع به موضوعات ویژه در برهه زمانی خاص برای مخاطب ایجاد می‌شود. نوع سوم نیز گزارش اسناد هستند که متون و سندهای سیاستی ملی و جهانی که از سوی سازمان‌های بین المللی منتشر می‌شوند را بیان می‌کند و در ابتدا به ترجمه این سیاست‌ها و سپس به نقد و بررسی آن‌ها می‌پردازد.
 
مطلبی ادامه داد: نوع دیگر منشورات پژوهشگاه فضای مجازی، کتاب‌ها هستند که تاکنون ۳۸ عنوان کتاب آماده شده اما برخی از این عناوین هنوز منتشر نشده و در صف انتشار قرار دارند. در این میان برخی کتاب‌ها خلاصه شده که ۱۱ عنوان کتاب نیز منتشر شده است.
 
رئیس پژوهشگاه فضای مجازی تصریح کرد: ظهور و بسط فضای مجازی در زندگی باعث پدید آمدن مسائل مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی برای بشر امروز شده که ما در این مجموعه گزارش‌های عصر فضای مجازی تلاش کردیم به بررسی این مسائل و راهکارهای مواجهه با آن بپردازیم.
 
مطلبی افزود: حجم این تحولات به حدی بوده که ما معتقدیم زندگی بشر امروز را وارد بحران جدیدی از تحولات کرده که می‌توان آن را عصر فضای مجازی نامید.

​​