تلفن همراه

با iOS 16 دیگر نیازی نیست ثابت کنید «من یک ربات نیستم»

منبع: دیجی کالا مگ
اگر از اینکه به صورت مداوم، انسان بودن خود را به سیستم امنیتی کپچا در یک وب‌سایت یا اپلیکیشن ثابت کنید خسته شده‌اید، اپل راهکار جالبی برایتان دارد. ظاهرا در iOS 16 این امکان وجود دارد که کاربر بدون نیاز به گذر از سد امنیتی کپچا بتواند به وب‌سایت‌ها یا اپ‌های مختلف دسترسی داشته باشد.
برخی از وب‌سایت‌ها یا اپلیکیشن‌های مختلف برای اینکه از انسان بودن شما یا بهتر است بگوییم ربات نبودن‌تان اطمینان حاصل کنند، یک سیستم امنیتی که با نام کپچا (CAPTCHA) شناخته می‌شود را در نظر گرفته‌اند که باید آن را پشت سر بگذارید. این سیستم امنیتی هم با پرسیدن یک سری سوال از شما، متوجه می‌شود که شما ربات نیستید. برای مثال باید در تصاویر، شومینه، هواپیما، دوچرخه، چراغ راهنمایی و رانندگی و… را پیدا کرده و آن‌ها را تیک بزنید. تصاویر هم خیلی واضح نیستند و همین موضوع سبب می‌شود کاربر گاهی اوقات به اشتباه بیفتد. حال خدایی نکرده اگر اشتباه کنید، اگرچه انسان هستید اما کپچا شما را ربات تشخیص داده و مجددا سوالات مختلفی را از شما می‌پرسد.
 
این فرایند به خصوص زمانی که شما به یک فایل نیاز فوری دارید می‌تواند واقعا روی اعصاب‌تان برود. اما اپل خوشبختانه قرار است در iOS 16 نیاز کاربرانش را به گذر از سد امنیتی کپچا به حداقل برساند. حال این اتفاق چگونه رخ می‌دهد؟
 
در ابتدا باید بگوییم تمام اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌ها قرار نیست از این قابلیت iOS 16 پشتیبانی کنند. اما آن‌هایی که پشتیبانی می‌کنند، دیگر برای کاربران سوالات کپچا را به نمایش در نمی‌آورند چون از بابت ربات نبودن آن‌ها مطمئن هستند. همانطور هم که احتمالا حدس زده‌اید، این احراز هویت از طریق اپل آیدی شما صورت می‌گیرد و در نتیجه برای فعال‌سازی آن باید به تنظیمات مربوط به این بخش بروید.
هنگامی که iOS 16 رسما عرضه شود، قطعا آموزش کامل‌تر و جامع‌تری در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت اما با این حال باید بدانید در بخش Apple ID > Password & Security > Automatic Verification، می‌توانید گزینه‌ی مربوطه را فعال کنید تا دیگر نیازی نداشته باشید در وب‌سایت‌ها، از کپچا عبور کنید.
 
طبق توضیحات اپل، این کار باعث می‌شود iCloud به صورت خودکار و خصوصی، گوشی و اپل آیدی شما را در پس‌زمینه احراز هویت کند و در نتیجه دیگر نیازی نخواهد بود اپ‌ها یا وب‌سایت‌های دیگر این کار را انجام دهند.
 
اپل اخیرا یک ویدیو هم در رابطه با نحوه‌ی کارکرد این قابلیت جدید منتشر و توضیحاتی را هم در رابطه با آن ارائه کرد. اما به زبان ساده، این قابلیت یک دسترسی که Private Access Token نام دارد را در اختیار اپ‌ها یا وب‌سایت‌ها قرار می‌دهد تا تجربه‌ی ساخت یک حساب کاربری یا ورود به آن برای کاربران بهبود داشته باشد و در مقایسه با کپچا، امنیت و حریم خصوصی کاربران را هم به شکل بهتری حفظ شود.
 
در حال حاضر Cloudflare و Fastly پشتیبانی خود از این سیستم جدید را اعلام کرده‌اند و این یعنی میلیون‌ها اپلیکیشن و وب‌سایت که مبتنی بر این پلتفرم‌ها هستند، قرار است بدون نیاز به کپچا، به کاربران دسترسی‌های لازم را بدهند. البته این قابلیت آنقدر خوب هست که شدیدا مورد استقبال کاربران قرار بگیرد. با این تفاسیر باید انتظار داشت به مرور زمان، پلتفرم‌های بیشتری هم از آن پشتیبانی کنند.
 
در نخستین نسخه‌ی بتای iOS 16 و iPadOS 16، گزینه‌ی Automatic Verification در تنظیمات به صورت پیش‌فرض فعال است. اما اگر هم نبود، کاربر می‌تواند به صورت دستی آن را از طریق مسیری که به آن اشاره شد، فعال کند. طبق گفته‌های اپل، این قابلیت در سیستم‌عامل مک هم در دسترس قرار خواهد داشت. لازم به ذکر است تمام سیستم‌عامل‌های اپل در حال حاضر در مرحله‌ی بتا قرار دارند و قرار است پاییز امسال رسما در دسترس قرار بگیرند.

​​