لبه تکنولوژی

استفاده از ربات‌های ریز اریگامی برای رساندن دارو به بدن بیماران

منبع: ایرنا
دانشمندان نوعی ربات میان‌تهی به اندازه نخود ساخته‌اند که می‌تواند از سطح خشک به مخزن مایعات منتقل شود و این ویژگی آن را تبدیل به یک ربات دوزیست کرده است. آنها تلاش می‌کنند از این ربات برای رساندن دارو به قسمت‌های موردنظر در بدن بیماران استفاده کنند.
به گزارش پایگاه خبری ساینتیفیک امریکن (Scientific American)، این ربات می‌تواند بچرخد، ضربه‌های سریع و ناگهانی بزند، بپرد و به اطراف حرکت کند. طراحی این ربات‌ها که از روی الگوی اریگامی صورت گرفته است باعث ایجاد انعطاف در آن‌ها شده است.
 
توانایی این ربات برای استفاده از حرکات مختلف در محیط‌های گوناگون، ضمن حمل بار، حساب آن را از سایر ربات‌ها که بیشترشان فقط می‌توانند در یک مسیر حرکت کنند، جدا می‌کند.
 
تطبیق‌پذیری این ربات جدید این امکان را نیز فراهم می‌کند که داخل موانع یا روی آن‌ها یا اطرافشان حرکت کند.
 
دانشمندان امیدوارند روزی اندازه کوچک و چندکاربردی‌ بودن این ربات این امکان را فراهم کند که در محیط پیچیده بدن انسان حرکت کند و مقدار مشخصی از دارو را به بیماران نیازمند برساند.
 
توانایی این ربات برای غلبه بر موانع فیزیکی ریشه در یک طراحی منحصربه‌فرد دارد؛ این ربات مطابق یک طراحی اریگامی که الگوی کرسلینگ (Kresling pattern) نام دارد، تنظیم شده است و در بالای آن آهنربا قرار دارد.
 
الگوی کرسلینگ شبیه به یک سری مثلث قائم‌الزاویه است که روی هم قرار گرفته‌اند و به دور شکم ربات پیچیده شده‌اند. این طرح باعث می‌شود که ربات شبیه به یک استوانه دندانه‌دار به نظر برسد که اندکی فشرده شده است.
 
برآمدگی‌های آن نیز باعث می‌شوند که شکلی مانند پروانه پیدا کند؛ این خصوصیت کمک می‌کند که ربات در مایعات هم حرکت کند.

​​