فناوری اطلاعات

راه‌اندازی شبکه ۶G توسط چین تا سال ۲۰۳۰

منبع: تسنیم
چین در حال استقرار نسل بعدی ۶G تا سال ۲۰۳۰ است. سرعت پشتیبانی شده شبکه ۶G بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر در ساعت است؛ بنابراین نه‌تنها راه‌آهن پرسرعت برای کاربران موبایل ۶G بدون استرس و در دسترس خواهد بود، بلکه سفر هوایی نیز راحت‌تر خواهد بود.
تقریباً سه سال از راه‌اندازی شبکه 5G چین می‌گذرد. این کشور در حال پیش‌بینی استقرار تجاری نسل بعدی 6G در حدود سال 2030 است چراکه ارتقای فناوری ارتباطات سیار معمولاً هر 10 سال یا بیشتر اتفاق می‌افتد. 
 
غول مخابراتی چینی "China Mobile" روز سه‌شنبه از فناوری و معماری از شبکه 6G رونمایی کرد که نخستین در نوع خود است که طراحی کلی معماری شبکه را تشریح می‌کند. اگرچه این موضوع هنوز در مرحله تحقیقاتی است اما درنهایت 6G مقادیر بیشتری از داده را سریع‌تر از 5G منتقل می‌کند. 
 
کارشناسان صنعت می‌گویند که شبکه 6G به یک دنیای کاملاً متصل از ارتباطات بی‌سیم و ماهواره‌ای زمینی منجر می‌شود و به پوشش جهانی یکپارچه دست می‌یابد. 
 
"وو هکوان" محقق آکادمی مهندسی چین، به گروه رسانه‌ای چین (CMG) گفت که چین امیدوار است شبکه 6G را در حدود سال 2030 وارد بازار تجاری کند.
 
وو گفت: در مرحله اولیه، ما عمدتاً تقاضا را مطالعه می‌کنیم و در مورد روندهای توسعه فنی بحث می‌کنیم. ما ممکن است از سال 2023 یا 2024 تحقیق در مورد استانداردهای 6G را آغاز کنیم، اگرچه هنوز هشت سال تا سال 2030 باقی مانده است، اما کل برنامه ما فشرده خواهد بود.
 
ارتقاء از 5G به 6G 
در حال حاضر، چین بیش از 413 میلیون کاربر تلفن همراه 5G دارد که در سپتامبر 2019 راه‌اندازی شد. شبکه 6G از نزدیک با فناوری‌های دیگری مانند متاورس مرتبط خواهد بود و خدمات کارآمدتر و انعطاف‌پذیرتری را ارائه می‌دهد.
 
"گائو تونگ کینگ" نایب‌رئیس China Mobile گفت: این فناوری، شبکه‌ای هوشمند، ایمن و سبز ایجاد می‌کند که فضا، هوا و زمین را با تأخیر کمتر از یک میلی‌ثانیه به هم متصل می‌کند. سرعت پشتیبانی شده شبکه 6G بیش از 1000 کیلومتر در ساعت است، بنابراین نه تنها راه آهن پرسرعت برای کاربران موبایل 6G بدون استرس و در دسترس خواهد بود، بلکه سفر هوایی نیز راحت‌تر خواهد بود.

​​