اپراتورها

تلفن همراه

رگولاتوری

June 28, 2022
0:00 سه شنبه، 7ام تیرماه 1401
کد خبر: 137067

متوسط سرعت 4G همراه اول 18 و ایرانسل 8 درصد بهبود پیدا کرد

 

ICTna.ir – سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با انتشار گزارش بررسی وضعیت اینترنت اپراتورهای همراه اول و ایرانسل در کشور براساس داده های سامانه های مدیریت شبکه اپراتور برای بازه زمانی زمستان 1400 و بهار 1401، از بهبود 8 درصدی متوسط سرعت سه ماهه شبکه فورجی ایرانسل و 18 درصدی شبکه همراه اول  و کاهش 12 درصدی سرعت تریجی همراه اول و افزایش 9 درصدی سرعت متوسط 3G ایرانسل خبرداد. 

 

مصرف دیتای مشترکین همراه اول 5 درصد و ایرانسل 7 درصد افزایش یافت 


به گزارش خبرنگار آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، کل حجم مصرفی دیتای مشترکین در شبکه همراه اول در فصل زمستان 1400 برابر 1494267 ترابایت بوده که در فصل بهار 1401 با حدود 5 درصد افزایش به 1571725 ترابایت رسیده است.

rep1.jpg

براین اساس حجم مصرفی ماهانه دیتا در شبکه همراه اول، به طور میانگین در فصل زمستان 1400 برابر 498089 ترابایت بوده که با حدود 5 درصد افزایش در فصل بهار 1401 به ماهیانه 523908 ترابایت رسیده است.

این در حالی است که کل حجم مصرفی دیتا در شبکه ایرانسل در فصل زمستان گذشته 1342138 ترابایت بوده که در فصل بهار 1401 با حدود 7 درصد افزایش به 1433886 رسیده است.
حجم مصرفی ماهانه دیتای مشترکین ایرانسل نیز به طور میانگین در فصل زمستان 1400 برابر 447379 ترابایت بوده که در بهار سال جاری با حدود 7 درصد افزایش به 477962 ترابایت رسید.
 
rep3.jpg
 
کاهش 12 درصدی سرعت تریجی و افزایش 18 درصدی میانگین سرعت فورجی همراه اول
 
به گزارش خبرنگار آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) براساس این نتایج، سرعت اینترنت نسل سوم (تریجی) همراه اول در کل کشور در فصل زمستان 1400 از 4.7 مگابیت در ثانیه بعنوان متوسط سه ماهه، با 12 درصد کاهش به 4.1 مگابیت در ثانیه در بهار 1400 رسید.
 
اما در مقابل، سرعت اینترنت نسل چهارم همراه اول (فورجی) در کل کشور در فصل زمستان 1400 از 8.2 مگابیت در ثانیه بعنوان سرعت متوسط سه ماهه، با 18 درصد رشد به 9.7 مگابیت در ثانیه رسیده است.
 
rep2.png
همراه اول افزایش فرکانس نسل 4 به میزان 5 مگاهرتز، ارتقاء سخت افزار در حدود 1700 سایت، ارتقاء تکنولوژی در حدود 1200 سایت، افزایش پهنای باند بین الملل و کاهش سطح تداخلات رادیویی توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی را از عوامل موثر بهبود سرعت شبکه فورجی خود دانسته است.
 
 
بهبود 9 درصدی سرعت تریجی و 8 درصدی سرعت فورجی ایرانسل
 
براساس این گزارش، سرعت اینترنت نسل سوم (تریجی) ایرانسل در کل کشور در فصل زمستان 1400 از 2.2 مگابیت برثانیه بعنوان متوسط سرعت سه ماهه، با حدود 9 درصد افزایش به 2.4 مگابیت بر ثانیه در بهار 1400 رسیده است.
 
در مقابل، سرعت شبکه فورجی ایرانسل در کل کشور در فصل زمستان گذشته 11.4 مگابیت بر ثانیه بود که حالا متوسط این سرعت در بهار سال جاری، با حدود 8 درصد بهبود به 12.3 مگابیت بر ثانیه رسیده است.
 
rep4.jpg
ایرانسل طراحی، نصب و راه اندازی لایه فرکانسی جدید 2300 برای 697 سایت با ترافیک بالا، ارتقای 2333 مورد در لایه جدید، بهینه سازی رادیوها در کلیه لایه ها، افزایش ظرفیت ترافیک بین الملل و کاهش سطح تداخلات رادیویی توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی را از جمله دلایل و عوامل موثر بر روی این بهبودها دانسته است.
 
نتایج و جمع بندی های رگولاتوری
نرخ رشد ترافیک در هر دو اپراتور از ابتدای سال ددید با روند کاهشی روبرو بوده است که میتواند به دلیل بازگشایی مدارس و کاهش ترافیک سامانه شاد باشد.
 
فرارسیدن ماه مبارک رمضان (از اواسط فروردین ماه تا اواسط اردیبهشت ماه) باعث کاهش مصرف اینترنت در اردیبهشت ماه بوده ولی با توجه به رایگان شدن برخی پلتفرمها و افزایش مصرف در ایام تعطیلات نوروز، شاهد روند کاهشی در حجم مصرفی ماهانه کابران در فروردین ماه نبوده ایم.
 
افزایش نسبی سرعت هر دو اپراتور در شهرهای بزرگی نظیر مشهد، اصفهان و شیراز در فروردین ماه، نشان از تمهیدات اندیشیده شده توسط ایشان دارد که در این میان ایرانسل وضعیت بهتری را برای کاربران در بخش سرعت دسترسی رقم زده است. در سوی دیگر نیز همراه اول سهم بیشتری از کاربران را در دایره ارائه سرویس خود قرار داده است.
 
مهاجرت از نسل 3 به 4 ارتباطی در هر دو اپراتور در حال انجام بوده و این موضوع با سرعت بیشتری توسط شرکت ایرانسل در حال پیگیری است.
 
یکی از مهمترین عوامل کاهش کیفیت استفاده غیرمجاز از دستگاههای تکرارکنندهای است که در برخی ساختمانها مورد استفاده قرار گرفته و باعث بروز تداخل شدید و کاهش شدید کیفیت در محیط اطراف ساختمان میگردد. هر دو اپراتور به همراه سازمان تنظیم مستمراً در خصوص جمع آوری این تجهیزات و برخورد با استفاده کنندگان تلاش مینمایند.
 
وابستگی تغییرات سرعت به تغییرات مصرف ترافیک در هر دو اپراتور نشان میدهد وضعیت پایداری در شبکه هر دو اپراتور وجود نداشته و این شرایط نیاز به توسعه و ارتقای شبکه را بیش از پیش به عنوان یک ضرورت نمایان ساخته است. از این رو، نصب و راه اندازی سایتهای جدید در باند 2300 مگاهرتز میتواند گام مهمی در جهت رسیدن به شرایط پایدارتر باشد که امید است هر دو اپراتور علی الخصوص همراه اول در این زمینه برنامه ریزی منسجم و مستمری داشته باشد.
 

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.