لبه تکنولوژی

ماهواره جدید گلوناس در مدار قرار گرفت

منبع: سیناپرس
در حال حاضر سامانه های موقعیت یاب متعددی در جهان استفاده می شوند که مشهورترین آنها سامانه آمریکایی جی پی اس است. در این میان کشورهایی چون روسیه و چین نیز سامانه های خاص خود را ایجاد کرده اند.
روز پنجشنبه وزارت دفاع روسیه روز گزارش داد که یک موشک حامل سایوز-2.1 بی با ماهواره ناوبری Glonass-K از مرکز فضایی پلستسک در منطقه آرخانگلسک در شمال روسیه به فضا پرتاب شد.
 
بر این اساس اعلام شد که  در ساعت 12:18 بعد از ظهر پنج شنبه به وقت مسکو ، یک تیم رزمی از نیروهای فضایی نیروی هوافضای این کشور با موفقیت یک موشک متوسط سایوز-2.1b را با ماهواره ناوبری Glonass-K پرتاب کردند.  تمام آماده سازی های قبل از پرتاب و پرتاب موشک در حالت عادی انجام شده و مراحل آماده سازی، پرتاب و پرواز موشک توسط تاسیسات زمینی سیستم کنترل خودکار مداری روسیه کنترل می شد.
 
Glonass-K یک ماهواره نسل سوم از سیستم ماهواره ای ناوبری جهانی روسیه  یا همان گلوناس است. این ماهواره توسط شرکت سیستم های ماهواره ای اطلاعات Reshetnev  بخشی از شرکت فضایی دولتی روسیه، مهندسی و ساخته شده است. این ماهواره برای جایگزینی ماهواره های قدیمی این سامانه ساخته شده است.
 
بر اساس گزارش منتشر شده توسط وزارت دفاع روسیه که ساعاتی پیش در اختیار خبرگزاری ها قرار گرفت، این ماهواره با موفقیت در مدار پیش بینی شده خود مستقر شده و آماده بهره برداری است. این وزارتخانه تصریح کرد، تقویت کننده فرگات که بخشی از موشک حامل سایوز-2.1 بی است، در زمان تعیین شده به دور ماهواره چرخید.
 
در خاتمه گفتنی است به نظر می رسد در پی شروع جنگ روسیه و اوکراین و اعمال تحریم های شدید از سوی غرب علیه روسیه، این کشور تلاش می کند با سرعت بیشتری سامانه موقعیت یاب جهانی خود را توسعه داده و از آن استفاده کند.

​​