فناوری اطلاعات

ارزش کل سی‌دی پراجکت رد پس از سایبرپانک ۲۰۷۷ یک چهارم شده است

منبع: دیجی کالا مگ
شرکت سی‌دی پراجکت رد (CD Projekt Red) یکی از بزرگ‌ترین سازنده‌های بازی در دنیا است. از عناوین محبوب این شرکت نیز می‌توان به ویچر ۳ (The Witcher 3) و سایبرپانک ۲۰۷۷ (Cyberpunk 2077) اشاره کرد. بازی سایبرپانک در زمان عرضه اصلاً خوب عمل نکرد و همین باعث شد ارزش این شرکت روز به روز بیشتر افت کند.
حال طبق چیزی که اعلام شده، ارزش سهام سی‌دی پراجکت رد بیش از ۷۵ درصد افت داشته است. به این معنا که در دسامبر سال ۲۰۲۰ ارزش این شرکت بیش از ۸ میلیارد یورو بود. حال ارزش این شرکت به کمتر از ۲ میلیارد یورو رسیده است. در سال ۲۰۲۰ سی‌دی پراجکت رد با ارزش‌ترین کمپانی بازی‌سازی اروپا بود.
 
این در حالی است که این شرکت دیگر لایق این لقب نبوده و ارزش آن در سال ۲۰۲۲ معادل سال ۲۰۱۷ است. یکی از نکات جالب اینجاست که در حال حاضر تکلند (Techland)، سازنده عناوین دایینگ لایت (Dying Light)، با ارزش‌ترین شرکت اروپایی است.
 
شرکت تکلند به اندازه سی‌دی پراجکت رد نسبت به ارائه وضعیت مالی خود راحت نیست. به همین دلیل ارزش این شرکت در حد گمانه است و حدود ۲.۲ میلیارد یورو تخمین زده می‌شود. به طور کلی سی‌دی پراجکت رد یکی از شرکت‌های خوب دنیای گیمینگ است. عنوان ویچر این شرکت به شدت موفق عمل کرد و حتی بسته‌های الحاقی آن نیز توانستند جایگاه خوبی پیدا کنند.
 
بحث سایبرپانک چیز جدیدی نیست. این بازی عرضه به شدت بدی داشت و نتوانست انتظارات را برآورده کند. عرضه این بازی به حدی بد بود که در همان سال سونی سایبرپانک را از فروشگاه آنلاین خود حذف کرد. با گذشت بیش از یکسال و نیم از عرضه بازی، سایبرپانک بهبود زیادی نسبت به قبل داشته اما کامل نیست. همین باعث شد تا بسیاری از طرفداران از بهبود بازی ناامید شده باشند.
 
نسخه نسل نهمی سایبرپانک چند ماه پیش عرضه شد. این نسخه نیز نسبت به نسخه نسل ۸ بسیار بهتر بود اما همچنان عملکرد خیلی خوبی نداشت. سی‌دی پراجکت رد در مورد عملکرد این بازی عنوان راضی کننده (Satisfying) را به کار برده که پس از گذشت یکسال و نیم از عرضه بازی انتظار می‌رفت به این حد برسد. حتی برخی انتظار داشتند تا سایبرپانک تا الان به طور کامل بدون مشکل باشد.

​​