فناوری اطلاعات

تأکید زاکانی بر استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان برای توسعه ارائه خدمات شهری

منبع: تسنیم
شهردار تهران با اشاره به امضای تفاهم‌نامه با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: یکی از رویکردهای ما در این دوره استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان برای ارائه خدمات شهری است.
مراسم امضای تفاهم‌نامه فی‌مابین شهرداری تهران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بعدازظهر امروز با حضور علیرضا زاکانی شهردار تهران و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در ساختمان شهرداری تهران برگزار شد.
 
سورنا ستاری در این مراسم با اشاره به زمینه‌های همکاری فی‌ما‌بین شهرداری تهران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار کرد: این زمینه‌ها بسیار گسترده است و از آن جمله می‌توان به حوزه‌های فرهنگی از جمله خانه‌های خلاق، هوشمندسازی شهر، تکنولوژی‌های جدید در حوزه حمل و نقل و واگن‌های مترو اشاره کرد.
 
وی گفت: در حال حاضر نیز در بخش حمل و نقل و واگن‌های متروی ملی تست‌های نهایی در حال انجام است و در این بخش برای پیاده‌سازی ایده‌ها در خدمت شهرداری تهران هستیم.
 
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور همچنین در ارتباط با هوشمندسازی شهر نیز تصریح کرد: در شهر هوشمند، شهرداری مانند شتاب‌دهنده‌های کسب و کار عمل می‌کند. همچنین ما برنامه‌هایی نیز برای فعال‌سازی خانه‌های خلاق در دستور کار داریم.
 
ستاری با اشاره به فعالیت و ظرفیت خانه‌های خلاق گفت: در این بخش امیدواریم از ظرفیت‌های موجود مجموعه شهرداری تهران و بافت‌های فرسوده که بخشی از آنها در اختیار شهرداری قرار دارد، استفاده کنیم.
 
وی ادامه داد: تبدیل خانه‌های فرسوده و مکان‌های غیرقابل استفاده به خانه‌های خلاق می‌تواند مکان مناسبی برای فعالیت‌ استارت‌آپ‌ها در بخش‌های مختلف باشد.
 
علیرضا زاکانی شهردار تهران نیز در این مراسم اظهار کرد: امیدواریم با این تفاهم‌نامه که در مسیر همکاری گذشته دنبال می‌شود بتوانیم جهش را ایجاد کنیم، شهر تهران مستعد یک تحول بزرگ است و بخش زیادی از این تحول را می‌توان با تکیه بر دانش و دانشمندان این شهر دنبال کنیم.
 
شهردار تهران گفت: ایجاد یک هویت فناورانه در تهران در مسیر ایجاد شهر هوشمند در قالب چارچوب‌ها هدف مورد نظر ماست و ان‌شاءالله بتوانیم در کنار هویت‌بخشی شهر هوشمند موضوع فناورانه را نیز شاهد باشیم.
 
وی تصریح کرد: این دغدغه از گذشته وجود داشت اما در این دوره به همت معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری و همچنین نیاز ما در شهرداری منجر به زمینه‌های همکاری متعدد شده است.
 
زاکانی ادامه داد: شهرداری تهران متقاضی بسیاری از خدمات فناورانه است و می‌تواند بازار مناسبی برای فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان به وجود بیاورد. همچنین می‌تواند قابلیت‌ها و امکانات شهرداری را در اختیار این شرکت‌ها قرار بدهد.
 
شهردار تهران همچنین به وقوع سیلاب در برخی از نقاط کشور اشاره کرد و گفت: شهرداری تهران حضور فعالی را در جریان سیل امامزاده داوود(ع) داشت و در همین ارتباط مکنده‌هایی که بخشی از آنها توسط شرکت‌های دانش‌بنیان تولید شده‌اند را به مناطق سیل‌زده از جمله امامزاده داوود(ع) و یزد ارسال کرده است.
 
وی گفت: قطعا ما می‌توانیم سه چالش اصلی آلودگی هوا، ترافیک و مسکن را از طریق فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان و هوشمندسازی مرتفع سازیم و در این دوره رویکرد مدیریت شهری تکیه بر دانش و ایجاد تسهیلات برای پیشرفت در این بخش است.

​​