فناوری اطلاعات

مک‌بوک پرو ۱۴ اینچی و ۱۶ اینچی جدید امسال وارد فاز تولید می‌شوند

منبع: دیجی کالا مگ
به گفته‌‌ی «مینگ چی کو»، تحلیلگر معروف محصولات اپل، نسل بعدی مک‌بوک پرو ۱۴ و ۱۶ اینچی در سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۲۲ وارد فاز تولید انبوه خواهند شد.
آقای کو با انتشار توییتی گفت که با توجه به برنامه‌ریزی شرکت تایوانی TSMC مبنی بر اینکه تولید محصولات مجهز به تراشه‌های با لیتوگرافی ۳ نانومتری تا سال ۲۰۲۳ آغاز نخواهد شد، مدل‌های جدید مک‌بوک پرو ۱۴ و ۱۶ اینچی ممکن است همچنان مجهز به تراشه‌های با لیتوگرافی ۵ نانومتری TSMC باشند. به نظر می‌رسد که اطلاعات منتشر شده از این تحلیلگر با گزارشی از وب‌سایت تایوانی «Commercial Times» که ادعا می‌کرد تراشه‌ی M2 پرو اولین تراشه‌ی ۳ نانومتری اپل خواهد بود، مغایرت دارد.
 
در حالی که شرایط فعلی کمی گیج‌کننده به نظر می‌رسد، اما طبق گزارش‌ها مشخص شد که TSMC قصد دارد در آینده‌ی نزدیک تولید انبوه تراشه‌های ۳ نانومتری را برای اپل آغاز کند، بنابراین باید منتظر بمانیم و ببینیم که این تراشه‌ها ابتدا در کدام مک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. به گفته‌ی مارک گورمن از بلومبرگ، اپل محصولاتی نظیر مک‌بوک پرو، مک مینی و مک پرو مبتنی بر M2 را در دست توسعه دارد.
 
تا به امروز شایعات و گمانه‌زنی‌های زیادی در مورد مک‌بوک پرو مطرح شده است. طبق ادعای آقای گورمن، انتظار می‌رود مدل‌های جدید ۱۴ اینچی و ۱۶ اینچی مجهز به تراشه‌های جدید M2 پرو و M2 مکس باشند که از همان رویه‌ی تراشه‌های M1 پرو و M1 مکس سال گذشته‌ی اپل پیروی می‌کنند. گورمن همچنین به نکته‌ی مهمی در مورد انتظارات از تراشه‌های M2 پرو و M2 مکس اشاره کرده و معتقد است که در این تراشه‌ها، همانند تراشه‌ی M2، بیشتر تمرکز اپل روی بخش گرافیکی معطوف خواهد بود.
 
این طور که از شواهد متعدد به نظر می‌رسد مک‌‌بوک M2 پرو و M2 مکس بر روی بخش گرافیکی تمرکز خواهند کرد و این خبر می‌تواند برای کاربران حرفه‌ای که نیاز به انجام کارهای سنگین نظیر ویرایش ویدیو، کدنویسی و موارد دیگر دارند، بسیار خوب باشد. موضوع دیگری که در خبرها به آن اشاره کرده، زمان رونمایی از این محصولات است. بر همین اساس گفته می‌شود که مک‌بوک پرو M2 پرو و M2 مکس احتمالاً بین پاییز ۲۰۲۲ و بهار ۲۰۲۳ معرفی خواهد شد.
 
تحلیلگر بلومبرگ بر این باور است که با توجه به روند ادامه‌دار چالش‌های زنجیره‌ی تامین اپل، پیش‌بینی اینکه دقیقاً چه زمانی این محصولات به دست کاربران می‌رسند، بسیار سخت است. همچنین ظاهراً اپل به دنبال افزایش ظرفیت زنجیره‌ی تأمین خود برای پنل‌های mini-LED است که می‌تواند نشانه‌هایی از محصولات مجهز به این پنل‌ها در آینده باشد.
 
جدا از این موضوع، شایعاتی شنیده می‌شود که غول فناوری آمریکایی روی مک‌بوک ایر مبتنی بر نمایشگر ۱۵ اینچی کار می‌کند و ممکن است در سال ۲۰۲۳ راهی بازار شود. اما این نخستین باری نیست که شایعه‌ای در مورد مک‌بوک ایر ۱۵ اینچی مطرح می‌شود و به عنوان نمونه سال گذشته خبرگزاری بلومبرگ هم چنین شایعه‌ای را منتشر کرد. البته در آن موقع، خبرگزاری بلومبرگ نوشته بود که اپل در ابتدا تصمیم داشته چنین مدلی را تولید کند، اما در نهایت مدیران این شرکت از انجام این پروژه منصرف شدند و آن را کنار گذاشتند. باید دید در روزهای آتی چه اخبار دیگری در مورد سایر محصولات اپل منتشر می‌شود.

​​