رگولاتوری

رییس سازمان تنظیم مقررات: متوسط مصرف دیتای موبایل ۱۰ گیگ است/ هشدار بحران در شبکه‌های موبایل

ICTna.ir – رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرد: در یک سال اخیر تعداد سیم‌کارت‌های دیتای موبایل از ۹۰ میلیون به ۹۸ میلیون سیم‌کارت افزایش یافته و مصرف دیتا از ۸۰۰ هزار ترابایت به یک میلیون ترابایت رسیده است.

Abbasi Shahkouh2.jpeg

به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، صادق عباسی شاهکوه در مراسم افتتاح پروژه‌های بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور در هفته دولت با حضور عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: توسط مصرف دیتای سیم‌کارت موبایل ۱۰ گیگ است و سرعت آن از ۹ مگابیت به ۱۰ مگابیت بر ثانیه افزایش یافته است.

او اظهار داشت:‌ یک سوم مصرف دیتای کشور روی شبکه ارتباطات ثابت است و باتوجه به مشکل درآمدی اپراتورها به دلیل قیمت پایین تعرفه، امروز به نقطه بحرانی رسیده‌ایم و هشدار می‌دهم در صورت ادامه چنین شرایطی، دو سال دیگر شبکه‌‌ای نخواهیم داشت که مردم از آنها سرویس بگیرند.

عباسی شاهکوه با اشاره به اینکه با واگذاری فرکانس ۲۳۰۰ مگاهرتز، اپراتورهای موبایل ۷۰۰ سایت را روشن کرده‌اند و وضعیت دسترسی مشترکان، بهبود یافته است، افزود: تا پایان سال تعداد سایت‌های روشن فرکانش ۲۳۰۰ مگاهرتز به دو هزار سایت می‌رسد و درحال حاضر ۱۰۰ سایت روشن 5G در کشور وجود دارد که تا پایان سال به ۶۰۰ سایت افزایش خواهد یافت.

او با بیان اینکه عدم سرمایه‌گذاری در بخش انتقال به ویژه در شرکت مخابرات ایران مشکل‌ساز شده است، توضیح داد: شبکه مخابرات نیاز به بازسازی دارد. در سال‌های اخیر این شرکت اختلافات زیاد تعرفه‌ای داشته که امیدواریم به زودی مرتفع شود.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه دولت حمایت خوبی برای توسعه شبکه ثابت کرد، گفت: دولت قبل برای توسعه شبکه ارتباطات ثابت از سه درصد درآمد خود چشم‌پوشی کرد و در دولت جدید این رقم به هشت درصد رسید و بالطبع توسعه آن، شبکه موبایل هم توسعه خواهد یافت.

او افزود: برای من عجیب است که ایرانسل هنوز برای توسعه شبکه ارتباطات ثابت، قرارداد امضا نکرده و انتظار داشتم امروز‌ امضا کند. مخابرات هم باوجود مصوبه هیات مدیره باز از ورود به این پروژه عقب‌نشینی کرد.

عباسی با بیان اینکه باید مردم را ترغیب کنیم از شبکه‌های دسترسی فیبر نوری استفاده کنند، تصریح کرد: در کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مقرر شده برای استفاده از این سرویس به مردم سوبسید بدهیم.


​​