تلفن همراه

مراقب شارژرها و کابل‌های تقلبی باشید

منبع: همشهری آنلاین
یک کارشناس فناوری درباره عواقب بالقوه مرگبار استفاده از کابل‌های تقلبی آیفون هشدار داده است.
به گزارش روزنامه سان، جوزپه کاپانا از یک موسسه خیریه ایمنی الکتریکی می‌گوید که شارژرهای تقلبی خطر آتش‌سوزی یا شوک الکتریکی جدی را به همراه دارند.
 
او می‌گوید: «شارژرهای تقلبی آیفون عمداً به گونه‌ای ساخته می‌شوند که ظاهری یکسان یا شبیه به یک محصول اصلی داشته باشند. محصولات تقلبی اغلب از اجزای نامرغوبی تشکیل شده‌اند که خریدار را در معرض خطر قرار می‌دهد.»
 
او می‌افزاید: «آنها تهدیدی به ویژه موذیانه برای مصرف‌کننده ارائه می‌کنند، تولیدکنندگان و خرده‌فروشان قانونی را تضعیف می‌کنند و این در حالی است که خطر آتش‌سوزی، شوک الکتریکی جدی یا حتی برق گرفتگی را برای کاربران به همراه دارند.»
 
تحقیقات نشان داده است که تا ۹۸ درصد از کابل‌های ساختگی اپل، مصرف‌کنندگان را در معرض خطر قرار می‌دهند.
 
توجه داشته باشید که این موضوع درخصوص گوشی‌های متعدد اندرویدی نیز صحت دارد و تنها به آیفون معطوف نمی‌شود.
 
بسته‌بندی و کابل را بررسی کنید
اگر سیمی را از فروشنده شخص ثالث می‌خرید، با نگاهی دقیق به بسته‌بندی لوازم جانبی، مطمئن شوید که توسط اپل تأیید شده است.
 
لوازم جانبی گواهی شده شخص ثالث دارای نشان MFi اپل روی بسته‌بندی خود هستند که روی آن نوشته شده است: «ساخته شده برای iPod، iPhone، iPad».
 
به دوشاخه نگاه کنید
بهتر است شارژر خود را با شارژر اپل مقایسه کنید. لوازم جانبی تقلبی معمولا در دست نازک‌تر و سبک‌تر هستند. در نتیجه، می‌توانید پین‌های دوشاخه را برای نشانه‌هایی از یک محصول ساختگی آزمایش کنید.
 
وزن، شکل و ابعاد
همچنین ارزش نگاهی به وزن مورد و پین‌های دوشاخه را دارد. یک محصول ساختگی سبک‌تر از یک محصول رسمی اپل است و امکان دارد پین‌ها اندازه یا شکل اشتباهی داشته باشند. از آنجایی که شارژرهای تقلبی حاوی تعداد کمی از قطعات با کیفیت بالاتر مورد نیاز برای ایمنی هستند، معمولاً به‌طور قابل‌توجهی سبک‌تر از شارژرهای اصلی هستند. وزن شارژر باید تقریبا ۴۰ گرم باشد.

​​