فناوری اطلاعات

اقدام وزارت دادگستری آمریکا علیه گوگل و اپل

منبع: تسنیم
وزارت دادگستری آمریکا پرداخت مبالغ سرسام‌آور شرکت گوگل به کمپانی اپل را که برای پیش‌فرض ماندن موتور جست‌وجوی این شرکت روی آیفون‌ها پرداخت می‌شود زیر سوال و ذره‌بین برد.
وزارت دادگستری ایالات متحده (DOJ)، در پی اقدامی پرداخت مبالغ سرسام‌آور شرکت گوگل به کمپانی اپل را که برای پیش‌فرض ماندن موتور جست‌وجوی این شرکت روی آیفون‌ها، به شرکت مستقر در کوپرتینو پرداخت می‌شود زیر سوال و ذره‌بین برد. این موضوع در حالی است که  کمپانی اپل اخیراً ازطرف چندین کشور با تحقیقات ضدانحصار مواجه شده، اما حالا در این مورد خاص، گوگل هدف قرار داده شده است.
 
برای جست‌وجوی هر عبارت بر روی دستگاه‌های آیفون با باز کردن هر مرورگر وب کاربر به گوگل هدایت خواهد شد و در صورتی که تمایل داشته باشد می‌تواند این بخش را تغییر داده و از موتور جست‌وجوی موردنظر خود به‌جای گوگل استفاده کند.
 
با پیش‌فرض بودن موتور جست‌وجوی گوگل روی آیفون و آیپد، کاربران این دو دستگاه، درواقع سرمایه عظیمی برای شرکت‌ها هستند و دلیل آن این است که کاربرانی که از محصولات اپل استفاده می‌کنند، جمعیت باارزشی محسوب می‌شوند و نمایش تبلیغات به آن‌ها می‌تواند نتایج بسیار خوبی به‌دنبال داشته باشد.
 
گوگل برای حفظ موقعیت خود، هرسال مبلغ قابل توجهی را به اپل پرداخت می‌پردازد که درواقع این مبلغ، درصدی از درآمد تبلیغاتی است که از کاربران آیفون و آیپد به‌دست می‌آورد. هیچ‌کدام از این دو شرکت درصد یا مقدار مبلغ پرداختی گوگل را اعلام نکرده‌اند و فقط آن را به‌عنوان درآمد پنهان، ثبت می‌کنند. بااین‌حال، شکایت یک قاضی درسال 2014 نشان داد مبلغ این پرداختی در آن زمان یک میلیارد دلار بوده است.
 
از آن زمان، این مبلغ به طور چشمگیری افزایش یافته است، با برآوردهای آگاهانه 3 میلیارد دلار در سال 2017، سه برابر شده به 9 میلیارد دلار در سال 2018 و همینطور افزایش به 15 میلیارد دلار در سال گذشته داشته است و تخمین زده می شود که 18 تا 20 میلیارد دلار در سال جاری باشد.
 
با در نظر گرفتن چهار فصل گذشته برای نمونه، کل درآمد اعلام شده اپل از خدمات کمی بیش از 77 میلیارد دلار بود. اگر 15 میلیارد دلار از آن متعلق به گوگل باشد، 19٪ است. حتی طبق استانداردهای اپل، این مبلغ سرسام‌آوری می‌تواند باشد.
 
اما حالا همه آن درآمد‌ها اکنون در معرض تهدید قرار دارد و براساس گزارشات وزارت دادگستری آمریکا، گوگل را با پرداخت «هزینه» به اپل به رفتارهای ضدرقابتی متهم می کند تا موقعیت غالب خود را در تجارت در برابر با رقبای خود حفظ کند.
 
کنت دینزر، وکیل دادگستری آمریکا، در جریان جلسه‌ای در واشنگتن به قاضی پرونده اظهار داشته است:
 
گوگل میلیاردها دلار برای پیش‌فرض ماندن به‌عنوان موتور جستجو روی مرورگرها، سرمایه‌گذاری می‌کند زیرا می‌داند که مردم این پیش‌فرض‌ها را تغییر نمی‌دهند. آن‌ها انحصاری پیش‌فرض را خریداری می‌کنند زیرا پیش‌فرض‌ها اهمیت بسیار زیادی دارند.
 
دعوی مهم ضدانحصار وزارت دادگستری ایالات متحده را قراردادهای گوگل تشکیل می‌دهد که در آن ادعا شده این شرکت به‌دنبال حفظ انحصار در بازار جست‌وجوی آنلاین بوده و این کار درواقع نقض قوانین ضدرقابتی است.
 
حالا اگر شرکت گوگل در این دعاوی شکست بخورد طبق قاعده عرفی درخواست تجدیدنظر خواهد کرد. علاوه‌براین، به‌نظر می‌سد هیچ خطری برای ازدست رفتن درآمدهای گذشته وجود ندارد، زیرا غول جست‌وجوی اینترنت، به‌جای اپل، متهم در پرونده متهم شده است. به‌هرحال با درنظر گرفتن این شرایط، شاید دیگر شاهد پرداختی‌های چشمگیر شرکت گوگل به کمپانی اپل نباشیم.

​​