لبه تکنولوژی

September 23, 2022
18:44 جمعه، 1ام مهرماه 1401
کد خبر: 139114

کنترل ابر هوش مصنوعی غیرممکن است

ایده هوش مصنوعی که چند سالی است در دنیا سر و صدا به پا کرده، نگرانی هایی را هم برای دانشمندان این حوزه ایجاد کرده و عده ای بر این باورند که نمی توان ابر هوش های مصنوعی را کنترل کرد.
به گزارش sciencealert، زمانی که هوش مصنوعی در دنیا مطرح شد، بسیاری معتقد بودند که ظهور این فناوری نوظهور ممکن است موضع بشر را در بسیاری از مشاغل به خطر بیاندازد و نیروی انسانی به خطر بیافتد.
 
علاوه بر این، خطر دیگری که در این رابطه مطرح شد، احتمال از کنترل خارج شدن کامپیوترهای ابرهوشمند است که ممکن است به صورت خودمختار وارد عمل شوند. 
نکته مهم این است که کنترل ابر هوش مصنوعی بسیار فراتر از درک انسان، مستلزم شبیه سازی ابر هوش مصنوعی است که بشر قادر به تحلیل و کنترل آن باشد. به گزارش سیناپرس، اما اگر قادر به درک آن نباشیم، ایجاد چنین شبیه سازی غیرممکن است. 
 
اگر بشر قادر به درک نوع سناریوهایی باشیم که هوش مصنوعی قرار است ایجاد کند، نمی توان قوانینی مانند «به انسان آسیب وارد نکن» را تنظیم کرد. زمانی که یک سیستم کامپیوتری در سطح بالاتر از محدوده برنامه نویسان کار می کند، دیگر نمی توان محدودیت هایی را تعیین کرد. 
 
محققان معتقدند: ابر هوش مصنوعی مشکل متفاوت تری را نسبت به عنوان «اخلاق رباتیک» ایجاد می کند. این مسئله به این دلیل رخ می دهد که ابر هوش مصنوعی یک مسئله چند وجهی است و بنابراین، قادر به بسیج منابع مختلف برای دستیابی به اهدافی است که برای انسان غیرقابل درک است چه برسد به قابل کنترل بودن آن. 
یکی از مشکلات ایجاد شده این است که بدانیم آیا یک برنامه کامپیوتری به نتیجه می رسد. همان طور که محققان از طریق برخی علوم ریاضیات هوشمند ثابت کرده که برای بشر غیرممکن است که بتواند هر برنامه خاصی را برنامه نویسی کند اما به گزارش سیناپرس، این در مورد ابر هوش مصنوعی صدق نمی کند به طوری که قادر است هر برنامه ای را به یکباره در حافظه خود نگه دارد.
 
به عنوان مثال، هر برنامه ای که برای توقف هوش مصنوعی و جلوگیری از آسیب رساندن به بشر و نابودی دنیا نوشته شده باشد، ممکن است به نتیجه برسد یا نرسد اما از نظر ریاضیات، قابل کنترل نیستند. درواقع، این باعث می شود الگوریتم های مهار غیرقابل کنترل شوند. 
 
جایگزینی برای آموزش برخی اصول اخلاقی به هوش مصنوعی وجود ندارد و این که هیچ الگوریتمی نمی تواند به طور مثال به ابر هوش مصنوعی دستور دهد که جهان را نابود نکند، محدود کردن قابلیت های ابر هوش مصنوعی است. به گزارش سیناپرس، اگر دنیا به سمت استفاده از هوش مصنوعی حرکت می کند، نباید به دنبال از کنترل خارج شدن این فناوری بود. 
 
اگر بخواهیم با هوش مصنوعی پیش برویم، حتی ممکن است ندانیم چه زمانی یک ابر هوش مصنوعی از کنترل بشر خارج می شود و این غیرقابل درک است. یک ابر هوش مصنوعی که جهان را کنترل می کند، به نظر می رسد مقوله ای علمی تخیلی است. 
  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.