تلفن همراه

ثبت سفارش موبایل بیش از ۶۰۰ دلار درصورت تامین ارز از محل صادرات فرد؛ شرطی که به قاچاق دامن می‌زند

منبع: تسنیم
در حال حاضر امکان رجیستر کردن گوشی‌های موبایل بیش از ۶۰۰ دلار از طریق رویه مسافری به وجود آمده اما ثبت سفارش آنها تنها مشروط به تامین ارز از محل صادرات خود شده است، این موضوع خود به عاملی برای جذابیت و رشد قاچاق در این حوزه تبدیل شده است.
در حال حاضر شرایطی به وجود آمده است که امکان ثبت سفارش برای واردات تلفن‌های همراه بالای 600 دلار تنها در صورتی فراهم است که واردکننده ارز لازم را از محل صادرات خود تامین کند.
 
همچنین اعلام شده بود که امکان رجیستر قانونی گوشی‌های آیفون و برخی مدل‌های سامسونگ نیز از طریق رویه مسافری وجود ندارد اما طی روز گذشته خبری منتشر شد که مجوز رجیستر آیفون‌های 14 صادر شده است.
 
لازم به ذکر است در صورتی که این مدل از گوشی‌های هوشمند فرآیند کامل رجیستر را طی نکرده باشند، ظرف مدت یک ماه از زمان ورود سیم‌کارت به دستگاه دیگر خدمتی دریافت نخواهند کرد. در شرایط فعلی شاهد هستیم که تقاضا برای این نوع از تلفن‌ها همراه در بازار بالا است و این موضوع انگیزه قاچاق و استفاده از روش‌های غیرقانونی برای رجیستر کردن آنها را افزایش خواهد داد.
 
رشد احتمال قاچاق و تخلفات به دلیل شرط تامین ارز از محل صادرات خود
لازم به ذکر است که شرط تامین ارز از محل صادرات خود با موضوعاتی مثل رتبه اعتباری بازرگانان و سقف واردات که تا پیش از این به عنوان معیار سنجش واردکنندگان در نظر گرفته می‌شود در تضاد است. به نظر می‌رسد در صورت تداوم اعمال این شرط نباید چشم انداز روشنی از تزریق این سری از تلفنهای همراه در بازار داشت.
 
به سبب همین محدودیت‌ها بود که شاهد افزایش تمایل به قاچاق گوشی‌های بالای 600 دلار از طریق رویه مسافری بودیم به نحوی که یکی از انجمن‌های تخصصی در این حوزه اعلام کرده است، که اخیرا سوء استفاده از رویه مسافری منجر به ورود قاچاق بیش از 20 هزار گوشی در پنج ماهه‌ی نخست گردیده است.
 
در کنار این موضوع نیز اعلام شد که دسترسی ویژه‌ در حوزه رجیستری به طور موقت بسته شده و احراز هویت از طریق ثبت احوال به صورت سیستمی انجام خواهد شد. همچنین گفته شده حداقل دو نفر از کارمندان یکی از دستگاههای دولتی نیز به دلیل تخلفاتی که در این حوزه داشته‌اند به هیئت تخلفات اداری معرفی شدند.
 
فروش گوشی‌های قاچاق در بازار و احتمال افزایش جرایم پولشویی
هم‌اکنون گوشی‌های ایفون14 که به صورت قاچاق و در پوشش کالای همراه مسافر وارد کشور شده است و در واحدهای صنفی و فضای مجازی با وعده «ثبت در آینده نزدیک» به مردم فروخته می‎شوند. این در حالی است که در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای این مسئله به شکلی روشن برای این کار جرم‌انگاری شده است.
 
به نظر می‌رسد که فروشندگان این مدل از گوشی‌های موبایل در فضای مجازی قصد دارند با القای دروغ مبنی بر رجیستر شدن گوشی‌ها آیفون 14 مخاطبان خود را فریب دهند.
 
با توجه به افزایش حساسیت‌ها برای واردات این مدل از تلفن‌های همراه با استفاده از رویه مسافری شاید بهتر باشد تصمیم‌گیران این حوزه امکان ثبت سفارش این مدل‌ها را هر چند به صورت محدود فراهم کنند تا ضمن اینکه به تقاضای حداقلی موجود در بازار پاسخ داده می‌شود، احتمال افزایش قاچاق قابل توجه در این حوزه و همچنین رشد جرایمی مانند پولشویی کاهش خواهد یافت.

​​