امنیت

فناوری اطلاعات

October 17, 2022
11:32 دوشنبه، 25ام مهرماه 1401
کد خبر: 139503

تحقیقات مکزیک درباره استفاده از پگاسوس

دفتر دادستان کل مکزیک سرگرم تحقیقات درباره خرید جاسوس افزار پگاسوس توسط دولت پیشین و قانونی بودن این اقدام، است.
چند روز پس از این که دولت فعلی مکزیک جاسوسی از خبرنگاران یا منتقدانش را تکذیب کرد، دفتر دادستان کل این کشور به تحقیقات از دو نفر شامل یک مقام بلندپایه سابق درباره استفاده از جاسوس افزار پگاسوس اشاره کرد.
 
پگاسوس به شرکت اسرائیلی NSO Group تعلق دارد که معمولا نرم افزار جاسوسی خود را به دولتها یا سازمانهای اجرای قانون می فروشد.
 
دادستانهای مکزیک در بیانیه‌ای اعلام کردند آنها خرید پگاسوس توسط دفتر دادستان کل سابق به مبلغ ۴۵۷ میلیون پزو (۲۳ میلیون دلار) را بررسی خواهند کرد. مقامات مکزیکی می خواهند بدانند آیا این خرید با توجیه مناسب انجام شده و مطابق با رویه‌های مناقصه عمومی بوده است.
 
در دومین تحقیقات، مقامات قضایی مکزیک اعلام کردند شواهدی را دریافت کرده اند که شرکت NSO Group، پگاسوس را به صورت غیرقانونی و بدون ارائه جزییات بیشتر، فروخته است.
 
شرکت NSO Group ماه جاری به رویترز اعلام کرد پگاسوس را تنها به سازمانهای اجرای قانون و اطلاعاتی دولتهای خارجی پس از تایید دولت رژیم صهیونیستی داده و هنگامی که خلافی را شناسایی کرده، به قراردادش خاتمه داده است. این شرکت خاطرنشان کرده که پگاسوس را اداره نمی کند و هیچ اطلاعی درباره نحوه استفاده از آن ندارد و اطلاعات درباره مشتریانش جمع نمی کند.
 
بر اساس گزارش رویترز، این خبر از سوی دادستان کل مکزیک در حالی اعلام شد که دو هفته پیش اندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهور مکزیک تکذیب کرد مقاماتش از خبرنگاران یا مخالفان، جاسوسی کرده اند.
  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.