فناوری اطلاعات

شیائومی کسب‌وکار خدمات مالی خود را بطور کامل در هند تعطیل کرد

منبع: دیجیاتو
دو اپلیکیشن Mi Pay و Mi Credit شیائومی که طی چند سال گذشته در هند راه‌اندازی شدند و کاربران زیادی دارند، دیگر کار نمی‌کنند.
شیائومی بی‌سروصدا کسب‌وکار خدمات مالی Mi خود را در هند تعطیل کرد. این تصمیم به عنوان بخشی از برنامه این شرکت برای تاکید بیشتر روی خدمات تجاری اصلی خود در هند اتخاذ شده و به موجب آن، اپلیکیشن‌های Mi Pay و Mi Credit از استور گوگل پلی و استور اپلیکیشن اختصاصی شیائومی در هند حذف شده‌اند.
 
Mi Pay که سال 2019 در هند راه‌اندازی شده بود، بیش از 20 میلیون کاربر در این کشور دارد. با این حال، برنامه پرداخت دیگر در بین برنامه‌های UPI شناخته شده توسط NPCI، سازمانی که سرویس پرداخت‌های UPI و خدمات را در کشور تسهیل می‌کند، فهرست نشده است. در ادامه شیائومی اپلیکیشن Mi Credit را معرفی کرد که به مشتریان بین 70 تا 1400 دلار با نرخ بهره نسبتا کم وام می‌داد.
 
سخنگوی شیائومی در این رابطه گفت:
 
«به عنوان بخشی از فعالیت ارزیابی استراتژیک سالانه و به عنوان پاسخی برای تمرکز بیشتر روی خدمات اصلی کسب‌و‌کارمان، خدمات مالی Mi را در مارس 2022 تعطیل کردیم. در یک بازه زمانی کوتاه 4 ساله، توانستیم هزاران مشتری را به یکدیگر متصل کرده و از آن‌ها پشتیبانی کنیم. ما در طول این فرآیند با شرکای خود همکاری و از مصرف‌کنندگان خود حمایت می‌کنیم.»
 
در آگوست سال گذشته، «مانو جین»، رئیس وقت شیائومی هند به رسانه‌ها گفته بود که این شرکت قصد دارد از طریق اپلیکیشن‌های Mi Credit و Mi Pay به یکی از بزرگترین بازیگران فضای فین‌تک هند تبدیل شود. او گفت که این شرکت هند را بعد از چین، بزرگترین بازار Mi Credit می‌داند.
 
دلایل احتمالی تعطیلی خدمات مالی شیائومی در هند
هنوز به طور دقیق مشخص نیست که شیائومی به چه دلیلی ارائه خدمات مالی را در این کشور متوقف کرده است، اما این اقدام زمانی انجام شده که بانک مرکزی هند قوانین سختگیرانه‌ای را در مورد وام‌دهی در هند پیشنهاد کرده است.
 
همچنین در اوایل سال جاری میلادی، آژانس فدرال جرایم مالی هند، دارایی‌های شیائومی به ارزش 676 میلیون دلار را به اتهام انجام حواله‌های غیرقانونی از طریق پرداخت حق امتیاز به نهادهای خارجی مسدود کرد. با این حال، شیائومی هرگونه تخلف در این زمینه را رد کرد و گفت که این اقدام عملا فعالیت‌های آن را در بازار کلیدی هند متوقف کرده است.

​​