لبه تکنولوژی

وزیر ارتباطات خبر داد: کلاس جدیدی از ماهواره‌ برهای لایه لئو با موفقیت آزمایش شد

وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات از آزمایش موفقیت آمیز کلاس جدیدی از ماهواره‌ برهای لایه لئو خبر داد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در کانال پیامرسان «بله» در مورد دستاورد جدید حوزه فضایی نوشت: در راستای پیگیری اجرای دستورات ریاست محترم جمهور و مصوبات نخستین جلسه شورای عالی فضایی کشور، با همت متخصصین نیروی هوافضای سپاه، روز گذشته کلاس جدیدی از ماهواره‌ برهای لایه لئو با نام «قائم» با موفقیت مورد آزمایش قرار گرفت.
 
وی با بیان اینکه این ماهواره‌برِ سوخت جامد موسوم به «قائم ۱۰۰» که توانایی تزریق ماهواره های زیر یکصد کیلوگرم در مدار ۴۰۰ تا ۵۰۰ کیلومتری زمین را دارد، افزود: قرار است انشالله پس از طی مراحل نهایی، ماهواره ناهید یک را در مدار قرار دهد.
 
زارع پور تصریح کرد: ماهواره ناهید یک، ماهواره ای مخابراتی ساخت پژوهشگاه فضایی ایران و از کلاس میکرو با قابلیت ارسال و دریافت داده و صوت در باند ku و‌ کنترل سه محوره و برخی دیگر از مکانیزم های فضایی است که چنین ماهواره ای برای نخستین بار انشالله در مدار تزریق خواهد شد.
وی در ادامه با انتشار هشتک «ایران قوی»، این موفقیت را به همه دست اندارکاران صنعت فضایی و تلاشگران نیروی هوافضای سپاه پاسداران تبریک گفت و برای همه آنان آرزوی سلامتی و توفیق روز افزون کرد.

​​