لبه تکنولوژی

شارژ محصولات الکترونیکی با حرکات بدن انسان

منبع: مهر
محققان کشور با بررسی امکان تولید جریان الکتریکی از بارگذاری تناوبی کششی و کمانش حاصل از آن، در پیزوالکتریک PVDF، درصدد تولید محصولاتی هستند که با حرکات بدن انسان محصولاتی شارژی تولید کنند.
بهرنگ عادلی دانش آموخته دکترای دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «تولید لایه‌های نانولیفی PVDF/PU به منظور بررسی تأثیر بارگذاری تناوبی کششی بر تولید جریان الکتریکی» با بیان اینکه جریان الکتریکی از مواد پیزوالکتریک در اثر فشار و یا ضربه بر مواد دارای خاصیت پیزوالکتریکی ایجاد می شود، گفت: هدف از اجرای این پروژه، بررسی امکان ایجاد جریان الکتریکی از طریق کشش و کمانش حاصل از کشش، در یک ماده پیزوالکتریک بود.
 
وی با اشاره به نتایج این تحقیقات افزود: با ایجاد شرایط مناسب و سرانجام تولید یک لایه ممزوج پلیمری از دو نوع پلیمرPVDF (پلی وینیلیدین فلوراید) و PU ( پلی اورتان ) که هر کدام دارای خواص ویژه ای هستند می توان به لایه ای بهینه جهت بررسی امکان تولید جریان الکتریکی از آن لایه رسید.
 
وی اضافه کرد: این دو پلیمر یکی بر اثر فشار جریان ایجاد می کرد و دیگری ذاتا قابلیت اعمال کشش و دارای حالت الاستیکی تا چند برابر طول اولیه را داشت. با امتزاج این دو و پیدا کردن حدود مناسب برای امتزاج ، انتظار می رفت تغییر کاربری اساسی در استفاده از پیزوالکتریک ایجاد شود.
 
عادلی خاطر نشان کرد: این تحقیق مرزهای دانشی استفاده از پیزوالکتریک ها را بهبود بخشید و زمینه علمی برای ساخت و طراحی بسیاری از ساختار هایی را که نیاز به تولید جریان الکتریکی دارند ولی محدودیت حرکتی نیز دارند را فراهم کرد که بتوانند ازکشش و کمانش برای تولید جریان الکتریکی از یک پیزو الکتریک استفاده کنند.
این محقق افزود: این طرح می تواند به صورت نیمه صنعتی اجرایی شود و کمک کننده تحقیقات دیگر باشد.
 
وی افزود: این طرح و پویش علمی مشابه داخلی و خارجی ندارد و مزیت رقابتی آن فناوری جدید در امتزاج مواد پلیمری و تولید جریان الکتریکی به روش نوین و گسترش انواع آلیاژهای پلیمری است.
 
وی با اشاره به کاربردهای پروژه گفت: با استفاده از این محصول، امکان ساخت شارژهای باطری قابل اتصال به بدن انسان در لباس های ورزشی وجود دارد که در اثر حرکات کششی دست و پا در حین تحرک و یا ورزش به عنوان مثال یک باطری موبایل را شارژ کند.
 
عادلی افزود: همچنین با استفاده از نتایج این تحقیق می توان نانو سنسورهای کششی ساخت که در اثر ایجاد کشش جریان تولید کرده و امکان سنجش میزان کشش با جریان الکتریکی تولید شده را بدست آورد.
 
وی افزود: با استفاده از این محصول، امکان تولید انرژی در وسایل که نیاز با شارژ دارند ولی امکان تعویض باتری آنها نیست و یا سخت است، وجود دارد و می توان از آن مصارف پزشکی مانند باتری های قلب و ترمیم کننده های فیزیوتراپی بهره برد.
 
علی اکبرقره آقاجی و دکترعلی اصغر اصغریان جدی اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اساتید راهنمای این پروژه بوده اند.

​​